Як запобігти захворюванню на кір.

Інфекція поширена на всіх континентах, тому, що до збудника кору сприйнятлива кожна людина, яка не перенесла цієї інфекції.

Свідченням можуть бути спалахи на острівних територіях, на які корову інфекцію не завозили десятиліттями. У разі завезення джерела збудника

 неімунізоване населення хворіло у 99,9 % випадків.

В Україні в 2017 році в черговий раз спостерігається епідемічний підйом захворюваності на кір. Це явище  прогнозоване та пов’язане з низьким охопленням дітей щепленнями, а також циклічністю захворювання.

 В 15 областях на кір захворіло 962 чоловіки, в той час як за аналогічний період 2016 року захворіло всього -10 чоловік. 536 хворих в Україні – діти і підлітки.

Найбільше захворілих в Івано-Франківскій, Одеській, Тернопільській, Чернівецькій областях, менше випадків в Дніпропетровській, Вінницькій, Львівській, Закарпатській, Хмельницькій, Кіровоградській, Донецькій, Житомирській, Черкаській областях та м.Київ.

Захворюваність кором по області в 2014, 2015, 2016 роках не реєструвалась.

Найбільший рівень захворюваності відмічено в 2006 році, впродовж 2008-2010 років випадки кору не реєструвались, в 2012 – 2013 роках зареєстровано 76 та 73 випадки кору.

Інкубаційний період триває 6-18 діб, середній 9-12 днів. У разі введення гамаглобуліну період інкубації може тривати до 28 діб. Захворювання характеризується підвищенням температури тіла до 38-39 градусів, загальною слабкістю, гострими катаральними симптомами (грубий кашель, осиплість голосу), почервонінням повік та слизової оболонки очей, характерною висипкою на тілі.

Кір, при тяжкому перебігу хвороби, небезпечна такими тяжкими ускладненнями, як специфічний коровий енцефаліт та гостра корова пневмонія.

Механізм передачі збудника крапельний. Вірус розмножується в епітелії слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, зумовлює кашель, чхання, в процесі яких збудник у величезній кількості виділяється у повітря. Хоча виділений збудник  при кімнатній температурі знешкоджується протягом декількох годин, інтенсивне виділення його хворим, висока вірулентність  та тотальна сприятливість неімунізованих людей призводить до швидкого поширення збудника.

У перші дні гарячкового періоду діагноз кору поставити складно, а саме у цей період хворий найбільш активно виділяє збудник. Коли ж розпочинається висипання і діагноз встановити не складно, виділення вірусу значно зменшується, і на 3-ю – 4-у добу хворий не становить небезпеки для оточуючих.

         Згідно наказу МОЗ України № 595 від 16.09.2011 року «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» щеплення проти кору проводяться у віці 12 місяців та ревакцинація в 6 років.

         Перенесене захворювання на кір не є протипоказанням до щеплення.

         Згідно ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних

хвороб» профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов’язковими і включаються до календаря щеплень.

Згідно ст. 15 цього ж закону дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.