Лептоспіроз

Лептоспіроз - інфекція, яка поширена на всіх континентах світу. Це гостра інфекційна хвороба з переважно фекально – оральним механізмом передачі збудника. Найбільш поширена ця хвороба у західних та центральних областях України, але не стала винятком і Чернігівська область.
Щорічно реєструються випадки захворювань на лептоспіроз, обласні показники перевищують загальнодержавні. Станом на кінець 2016 року в області на обліку 275 населених пунктів неблагополучних з лептоспірозу.
Найбільша кількість випадків лептоспірозу зареєстрована в Бобровицькому (3), Борзнянському (3), Менському (4), Прилуцькому (3), та мм. Прилуки (5), Чернігов (3), решта районів по 1-2 випадки.
Сприятливість до лептоспірозу людей велика і не залежить від віку та статі.
Джерелом збудника є численні представники ссавців, свійських та промислових тварин, а саме польові і домашні гризуни різних видів, сільськогосподарські тварини й собаки.
Інкубаційний період триває від 2 до 30 діб, частіше 7-10 діб.
Механізм передачі збудника фекально-оральний. Найбільш поширений шлях передачі збудника – водний. На другому місці стоїть травний шлях передачі збудника (вживання їжі, забрудненої сечею інфікованих гризунів та інших тварин). Можливо також безпосереднє проникнення лептоспір в організм через пошкоджені слизові оболонки або шкіру.
Для лептоспірозу характерна сезонність – літньо – осіння.
Протиепідемічні заходи насамперед передбачають захист водоймищ від забруднення стоками з тваринницьких господарств, знищення пацюків, захист харчових продуктів і води від забруднення виділеннями гризунів, дотримання заходів з особистої профілактики. Особи, які працюють у шахтах, рудниках, на земляних сільськогосподарських роботах, повинні носити спецодяг та взуття для запобігання від проникнення лептоспір через пошкоджену шкіру.