Останнім часом   по області, як і в Україні, ураженність населення  педикульозом дещо знизилась, але ця проблема ще залишаєтться актуальною, про що свідчить хоча б те, що найбільша ураженість відмічається серед дітей до 14 років і складає 80- 85 % від усієї кількості уражених.

Необхідно відмітити, що платтяні та головні воші є переносчиками збудників таких інфекційних хвороб як висипний  тиф, волинська гарячка та зворотний тиф.

Крім цього,   присутність вошей на людині, його білизні, одязі і  інших предметах свідчить про незадовільний санітарно-гігієнічний стан в сім”ї, колективі та низьку загальну культуру.

Треба знати, що платтяні воші протягом свого життя пребувають на тілі людини і живляться її  кров”ю. Живуть у білизні людини, при великій кількості  можуть селитися в одязі, постільній білизні, панчохах, взутті. Для кровосмоктання платтяні воші виходять на шкіру людини, а для відкладання яєць скупчуються в найтепліших місцях – зборках, швах та інше.

Головна воша найчастіше живе в волосистій частині голови, але може зустрічатисмь також на тілі, одязі, білизні.

Лобкова воша ( площиця ) живе на волоссі лобка, бровах та інших частинах тіла.

Розповсюджуються воші, переповзаючи з однієї людини на іншу при безпосередньому контакті, при користуванні спільними речами, одягом, білизною,головними уборами, гребінцями, щітками для волосся та інше.

При значному пораженні  вошами вони можуть переповзати по підлозі та різних предметах.

Збереженню завшивленості сприяють скученність  в колективах, порушення санітарно-гігієнічного режиму, а також невиконання правил особистої гігієни.

З метою попередження  завшивленості та її поширення в сім”ї, колективі проводять гігієнічні заходи, які включають : регулярне миття тіла- не менше 1 разу в 7- 10 днів, зміну постільної і натільної білизни в ці ж терміни або в міру збруднення, регулярну стрижку і щоденне розчісування волосся голови, систематичну чистку нижнього та верхнього одягу, постелі та регулярне прибирання приміщення і утримання в чистоті предметів обстановки.

Заходи боротьби з завшивленістю включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби.

Механічним методом звільнення від вошей та їх яєць проводиться шляхом вичісування густим гребінцем , обстригання його або гоління волосся. Волосся збирається на папір і спалюється.

Перед вичісуванням волосся промивається теплим 5- 10 % розчином

столового оцту, голова пов” язується  хусткою або рушником, експозиція 30 хвилин – 1 година. Після цього полегшується вичісування яєць вошей.

         З фізичних методів обробки використовають чищення речей, обробку їх високою температурою ( кип”ятіння, проглажування  утюгом або обробка речей в дезінфекційній камері).

         Завшивлену білизну кип’ятять в 2% розчині кальцинованої соди протягом 15 хвилин, прасують з обох сторін, звертаючи особливу увагу на шви, зборки,  зморшки та інше.

         При хімічному методі боротьби застосовують такі засоби, що поставляються населенню аптеками:

1 Лосьйон “Ніттіфор” ( Угорщина ) 50-80 мл 40 хвилин;

  1. Анті-ПІ  ( Польша ), 1 мл, експозиція 5 хвилин; 
  2. Препарат Лонцид ( 30-50 мл, експозиція 30 звилин) .

Крім того пропонуються нові перспективні педикулоциди: Локодин, Педикулін, Педикрин, Ніттілон, Опофос, Перфолон, Пара плюс, Хендрінг екстра-лосьйон-спрей,Паразідоз,ПерМін,Лавінал-профілактика-спрей,Лавінал-спрей та інші.

         Обробка педикулоцидами дітей до 5 років, вагітних жінок, матерів- годувальниць, людей з пошкодженою шкірою, тяжко хворих заборонена. У цих випадках доцільно використовувати механічний засіб звільнення від вошей.