Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Мікроспорія — небезпечне грибкове зараження

 
 

Мікроспорія — це грибкове захворювання, при якому уражаються шкірні покриви, волосся і в дуже рідких випадках нігті. Через особливості прояву захворювання ще називають «стриже позбавляємо». Серед усіх уражень шкіри, що викликаються грибками, мікроспорія найбільш поширена і найчастіше зустрічається у дітей.

Як відбувається зараження?Гриби, які викликають мікроспорію, відносяться до двох видів: антропофільнимі і зооантропофільному. Антропофільние гриби паразитують тільки на шкірі та волоссі людини. До цієї групи належать іржавий мікроспоріум (Microsporium ferrugineum) і мікроспоріум Одуена (Microsporium Audonii). Зооантропофільние гриби вражають тварин і можуть передаватися від них людині. До цього виду грибів відносяться собачий мікроспоріум (Microsporium canis) і котячий мікроспоріум (Microsporium folineum).

Зараження антропофільнимі грибами відбувається при безпосередньому контакті з хворою людиною або через інфіковані побутові предмети, якими він користувався. Рожевий мікроспоріум — самий заразний з усіх відомих грибів, тому при появі навіть одного хворого дитини в дитячому колективі виникає спалах захворювання.

Заразитися зооантропофільнимі видами мікроспоріума можна як від кішок і собак, так і через інфіковані речі (іграшки, головні убори, постільна білизна). Ці гриби дуже довго зберігаються в навколишньому середовищі. Навіть без тваринного мікроспоріум, перебуваючи в лусочках шкіри, зберігає свою життєздатність до семи років, а у вовні — до десяти.

Ознаки мікроспорії

Прихований (інкубаційний) період захворювання триває від двох тижнів до трьох місяців. При зооантропофільной мікроспорії на волосистій частині голови з’являються один або два великих овальних чи округлих вогнища з чіткими кордонами. Поряд з ними знаходиться декілька більш дрібних вогнищ. У цих областях волосся обламані на рівні шести-восьми міліметрів від коріння. Залишки волосся щільно покриті білими спорами гриба, шкіра при цьому гіперемована (почервоніла) з великою кількістю сірих лусочок. Запальні зміни на волосистої частини голови зазвичай виражені слабо, але у деяких хворих виникають нагноїтельниє форми захворювання.

Якщо уражається гладка шкіра на обличчі, кінцівках, тулубі, то на ній утворюються гиперемовані плями з піднятими краями у вигляді валика. Останній покритий гнойничками, бульбашками, лусочками або гнійними кірками. Уражені вогнища мають чіткі контури і округлу або овальну форму. Центр цих висипань завжди кілька блідіше, ніж їхні краї.

При мікроспорії, яка викликається іржавим мікроспоріумом, осередки виявляються на волосистій частині голови, на кордоні з гладкою шкірою. Уражені ділянки мають неправильні обриси з нечіткими краями, на їх поверхні помітно лущення. Волосся обламується високо і на різних рівнях, але зустрічаються і мабуть здорові. Що залишилися уламки покриті спорами гриба у вигляді футляра. На гладкій шкірі можуть з’явитися кільця червоно-рожевого кольору, які вписані одне в інше.

Діагностика

При появі ознак мікроспорії потрібно звернутися до дерматолога. Діагноз цього захворювання ставиться після проведення наступних досліджень:

  • Мікроскопічне. Якщо вражена гладка шкіра, то беруться лусочки з її поверхні, під мікроскопом в них виявляються тонкі покручені нитки гриба. При залученні в процес волосся досліджують їх уламки, на поверхні яких видно дрібні суперечки.
  • Люмінесцентне. Це дослідження проводиться в затемненій кімнаті з використанням спеціальної лампи Вуда. Для волосся, які уражені мікроспоріумом, характерно смарагдово-зелене свічення. Описаний метод дозволяє виявити наявність уражених волосся, оцінити результати проведеного лікування і проконтролювати стан людей, які були в контакті з хворими.
  • Культуральне. Цей метод діагностики проводиться, якщо результати мікроскопічного та люмінесцентного досліджень виявилися позитивними. Дослідження дозволяє визначити вид гриба, що потрібно для проведення правильного лікування. Для цього лусочки і волосся поміщають на поживне середовище, де через 3 дні можна побачити зростання колоній мікроспоріума.

Лікування і профілактика

Для лікування мікроспорії гладкої шкіри, коли волосся не уражені, призначаються протигрибкові препарати для зовнішнього застосування. До них відносяться такі мазі, як кетоконазол, клотримазол, бифоназол. Також можна змащувати уражені осередки двопроцентної спиртової настоянкою йоду. При вираженому запаленні рекомендується застосовувати комбіновані препарати, які містять гормони (травокорт, микозолон). Якщо приєднується бактеріальна інфекція, то з нею добре справляється крем трідерм.

Найефективніший засіб для лікування мікроспорії волосистої частини голови — антибіотик гризеофульвін. Препарат приймається щодня три рази на добу під час їжі з чайною ложкою рослинного масла, яке підвищує його розчинність і збільшує тривалість дії. Таке безперервне лікування гризеофульвіном триває до першого негативного результату аналізів на гриби, а потім антибіотик застосовується рідше. Препарат протипоказаний дітям з гепатитами та іншими захворюваннями печінки. Іншим не менш ефективним препаратом є тербінафін (ламизил). В цей же час потрібно збривати волосся щотижня, а також застосовувати перераховані мазі. Лікування зазвичай продовжаться до шести тижнів.

Профілактика мікроспорії полягає у своєчасному виявленні таких хворих, їх ізоляції та лікуванні. Для цього у всіх дитячих закладах мають регулярно проводитися медичні огляди. При виявленні хворої дитини його направляють у спеціалізований стаціонар, а речі дезінфікують. Після цього родичі і контактували з ним люди повинні обов’язково обстежитися. Хворі домашні тварини — найпоширеніший джерело інфекції, тому їм потрібно також проводити спеціальне протигрибкове лікування.