Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Краснуха

 

            Краснуха – гостра інфекційна хвороба, що спричиняється вірусом краснухи, передається повітряно-крапельним шляхом, характеризується помірною інтоксикацією, незначним катаральним запаленням слизових оболонок очей і носа, температурою, появою висипки на шкірі і тератогенною дією на плід.

            Захворюваність на краснуху висока у всіх країнах. Краснуха – це захворювання, що уражає в основному дітей. У дорослих захворювання частіше має легкий перебіг. Але при захворюванні жінок у першому триместрі вагітності розвивається синдром конгенітальної краснухи і як наслідок народжуються діти з різними дефектами розвитку. Залежно від того, який орган розвивається в даний період: 2-9-й тиждень вагітності – вади органу слуху, 3-11 тиждень – мозку, 4-7 –й тиждень серця, 4-10 –й тиждень органів зору, 10-12- й твердого піднебіння тощо. Таким чином, найнебезпечнішим для розвитку плода є вірус в першому триместрі вагітності.

            У дітей з вродженою краснухою вірус персистує протягом 12-28 місяців, у зв’язку з чим вони стають джерелом інфекції для старших дітей і неімунних дорослих.

Механізм передачі інфекції повітряно-крапельний, можливий також трансплацентарний. Сприйнятливість до краснухи висока, найчастіше хворіють діти дошкільного і шкільного віку. У закритих колективах, наприклад в інтернатах хворіють до 90-100% осіб, в домашніх умовах - 50-60% сприйнятливих членів родини. Діти у віці до 6 місяців уникають цієї недуги, оскільки більшість з них мають імунітет, успадкований від матері. Максимальна захворюваність відзначається переважно у зимово-весняний період. Перенесена хвороба залишає довготривалий імунітет.

            Вхідними ворітьми є верхні дихальні шляхи. Встановлено, що вірус за 6-7 діб до висипання виявляється у пробах слизу, взятого із верхніх дихальних шляхів, і у крові. Найчастіше вірусемія спостерігається в останні 3-4 доби перед висипанням і зникає на другу добу після його початку.

            Вірус проникає в організм плода через плаценту матері і спричиняє розвиток персистуючої інфекції та справляє тератогенняй вплив.

            Інкубаційний період триває 12-23 доби, переважно 14-18 діб. Продромальні ознаки – млявість, незначні кашель і нежить – нерідко проходять непоміченими. Температура субфебрильна, рідко підвищується до 380С. Загальний стан хворого майже не змінюється. У перший день хвороби зявляється висип – характерна ознака краснухи, а іноді її перший симптом. Він з’являється на обличчі і протягом кількох годин поширюється без будь якої послідовності на все тіло і кінцівки. Характенрна його локалізація на розгинальних поверхнях кінцівок, спині, сідницях. Висип дрібно плямистий, діаметром 2-4 мм, рідше плямисто-папульозний ( у дорослих), блідо рожевого кольору, круглої або овальної форми, з чіткими контурами, гладкою поверхнею, на незміненому тлі шкіри. Висип при краснусі дрібніший, ніж при кору, тенденція до злиття елементів немає. Зникає через 1-3 дні, не залишаючи ні пігментації, ні лущення.У розпалі хвороби можливі ознаки катарального запалення верхніх дихальних шляхів у вигляді незначного нежиті і кон’юктивіту. На відміну від кору , світлобоязні немає, у більшості хворих на краснуху спостерігається енантема – окремі рожеві плями на м’якому піднебінні, деякі з них зливаються , переходять на піднебінні дужки і набувають темно – червоного кольору. Тривалість періоду висипань 2-5 днів.

            Атипові форми краснух дуже різноманітні. Іноді вона починається відразу з висипу без будь-яких продромальних явищ, можливі варіанти перебігу без підвищення температури тіла або без висипу і, нарешті, безсимптомні форми, що діагностуються лише на підставі даних лабораторних досліджень.

            Специфічна терапія поки не розроблена. Хворим на краснуху рекомендується постільний режим у період висипання . Лікарські засоби в більшості випадків не застосовуються, лише при значній інтоксикації і рясному висипу призначають симптоматичні засоби . Спецефічна профілактика розроблена .

Нині це - тривакцина, яка включає атенуйовані віруси кору, краснухи та паротиту.

            Протиепідемічні заходи є обмежувальними. Хворих дітей ізолюють удома і допускають у дитячі колективи не раніше 5-ї доби з моменту появи висипки. У дитячому колективі вводять карантин на 21 добу після ізоляції хворого. Оскільки у дітей , які спілкувалися з хворим виявляють у слизу верхніх дихальних шляхів з 11-ї до 21-ї доби, вони можуть відвідувати дитячі колективи до 10-ї доби, а з 11-ї до 21-ї доби їх ізолюють у домащніх умовах. Позаяк вірус не стійкий в умовах кімнатної температури, у приміщеннях дитячих закладів проводять звичайне вологе прибирання. Заключну дезінфекцію не проводять.

Діти з вродженою краснухою можуть бути джерелом збудника, тому вони підлягають ізоляції в пологовому будинку, домашніх умовах.

            Епідеміологічний нагляд включає надання до лабораторного центру термінового повідомлення про всі випадки краснухи. З огляду на важливе значення раннього виявлення вагітних в осередку краснухи обстеження осередків повинен проводити лікар - епідеміолог. Не допускається відвідування оседків краснухи жінками у перші 3 місяці вагітності.

            Відповідно до рекомендацій експертів МОЗ, під час епідеміологічного нагляду за хворими з природженою краснухою треба враховувати такі аспекти:

  1. Вроджена краснуха у більшості випадків характеризується комбінованими вадами розвитку і може бути діагностована на підставі клінічної симптоматики.
  2. Методи лабораторної діагностики в більшості випадків дозволяють підтвердити діагноз вродженої краснухи.
  3. Організація епідеміологічного нагляду за хворими з вродженою краснухою можлива за активної участі клініцистів різних профілів.
  4. Реєстрація хворих з вродженою краснухою має забезпечуватися єдиним центром, у який будуть направлятися хворі, а також, ті хто під час вагітності спілкувався з джерелом збудника.

Лікар – епідеміолог

Прилуцького міськрайонного відділу                                                  Олексенко О.В.