Токсокароз є гельмінтним захворюванням, при якому паразити - токсокари потрапляють в організм людини. Вони чимось схожі з аскаридами, можуть досягати в діаметрі великих розмірів. Найчастіше переносчиками цього захворювання є коти і собаки. Людина заражається саме від них, коли контактує.                Токсокарозом хворіють у більшості випадків діти, які люблять погуляти з собакою, кішкою. Хворий не може інвазувати, він тільки відноситься до переносчика захворювання. Збудник в організмі людини не росте, він не адаптований до такого середовища. А ось у собак навпаки, він стрімко розвивається, при цьому може заражати людей через фекалії або свою шерсть.

Причини виникнення токсокарозу

Тварини можуть заразитися токсокарозом від матері, якщо вживають її молоко, на людину впливають лише зовнішні фактори, якщо не досить помили продукти харчування, випили брудну воду, не вимили руки.

   Часто токсокарозом можна заразитися в теплу пору року, схильні до цього захворювання літні люди, ветеринари, діти, власники собак, городники, мисливці, продавці овочів.

     Як проявляє себе токсокароз в організмі людини?

   Коли токсокари виявляються в організмі людини, вони починають переміщатися в різні його куточки. Якщо вчасно не використовувати фармакологічні засоби, захворювання минатиме важко і дуже довго.                        Найчастіше можна помітити шкірні висипи, коли людина постійно страждає алергічними реакціями у вигляді екземи, дерматиту, кропив'янки, його постійно турбує сильний свербіж.

   У важких випадках токсокари можуть вражати дихальну систему, з-за цього людина постійно кашляє, його турбує задишка, також захворювання може відбитися на лімфатичній системі.

   Небезпечно, коли токсокари проникають у головний мозок людини, при цьому у людини порушується повноцінна життєдіяльність, він не може зосередитися, нормально читати і сприймати інформацію.

     Симптоми токсокарозу

   У людини токсокар постійно рухається, починає вражати один орган за іншим.

   Якщо вчасно і правильно не лікувати захворювання, воно може постійно ускладняться і повторюватися.

   Симптоми більш виражені у людей з сильним імунітетом, тому що у них організм починає чинити опір чужорідних агентів.

   Виділяють такі форми токсокарозу, для яких характерні слідуючі симптоми:

  1. 1. Шкірний токсокароз, при якому починають турбувати висипання, пухлини, свербіж і почервоніння в тих місцях, де відкладені личинки токсокар.
  2. 2. Висцелярный токсокароз найчастіше характерний для дітей, бо в них імунітет ще не може сприймати чужорідні тіла, при цьому у животі турбують сильні болі, нудота, блювота, кишкові розлади, може прогресувати лихоманка, також виникають порушення в дихальних органах, починає збільшуватися печінка, все це призводить до лімфаденопатії.

3.Неврологічний токсокароз проявляється тим, що людина стає не уважна, може бути збуджена, тому що збудник починає вражати мозок.

   Якщо захворювання вчасно не лікувати, можуть бути такі ускладнення як некроз, геморагія, травмуються тканини, запальний процес, сліпота. Пам'ятайте про те, якщо симптоматика токсокарозу виражена це говорить про те, що гранульоми починають утворюватися в життєво важливих системних органах. Тому дуже важливо своєчасно лікувати токсокароз тоді, коли він тільки починає прогресувати, думка про те, що збудник може сам загинути, запам'ятайте, є помилковим.

   Діагнозтика токсокарозу

   Дуже важливо, коли ставиться діагноз людині, враховувати його епідеміологічне оточення, де він працює, з ким контактує, забруднюються руки грунтом.

   Також лікар звертає увагу, як виявляється захворювання, є легенева, абдомінальний симптоматика, вражені очі. Також на результати дослідження значно впливає аналіз крові, тому що для токсокарозу характерно підвищення лейкоцитів та еозинофілів в крові людини.                Лікар, якщо підозрює це захворювання, обов'язково призначає дослідження на противотоксокарозні антитіла. Діагностика захворювання повинна бути обов'язково комплексною, враховувати всі лабораторні дослідження і спосіб життя людини.

   Лікування токсокарозу

     Лікарі часто приписують такі медикаментозні засоби як мебендазол, медамін, тіабендазол, з допомогою їх можна знищити осіб, які переміщуються в людському організмі. Але ці препарати не вбивають повністю личинки. Краще всього використовувати такі препарати як альбендазол.

.   .

      Профілактика токсокарозу

   Легше попередити захворювання, ніж його лікувати, для цього, якщо у вас вдома живе собака, кішка, постійно обстежувати їх у ветеринара, своєчасно лікувати їх.

     Також потрібно не забувати за правила гігієни:

  1. 1. Після роботи з грунтом, контакту з домашніми тваринами ретельно мити руки.
  2. 2. Дуже важливо добре мити овочі, фрукти.
  3. 3. На дитячих майданчиках не повинно бути тварин.
  4. 4. Враховувати всі санітарно - гігієнічні норми.

   Лікар-паразитолог                             Горбач О.І.

Прилуцького МРВ.