Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

                                                                    Що треба знати про туберкульоз.

         На початку другої половини ХХ століття сталися сприятливі зміни щодо клінічного перебігу та поширення туберкульозу. Однак останнім часом в багатьох країнах світу ситуація погіршилась, і туберкульоз залишається найпоширенішою у світі інфекційною хворобою, що посідає перше місце за смертністю від інфекційної патології.

         Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила з 1993 року туберкульоз глобальною небезпекою для всього людства.

         Сьогодні це вже не соціальна проблема, тобто хвороба бідних, сьогодні проблема боротьби з туберкульозом набрала загальнодержавного значення, але успішне її вирішення у великій мірі залежить від кожної людини.

         Проблема туберкульозу актуальна не тільки через своє поширення, але й тяжкість перебігу, що зумовлює часту інвалідизацію і порівняно високу летальність. У наш час на земній кулі щороку вмирає від туберкульозу понад 3 млн людей (більше ніж від будь-якої іншої інфекції).

         Актуальність проблеми туберкульозу зростає у зв’язку з поширенням інфікування населення вірусом імунодефіциту людини, коли порушуються імунні механізми, що забезпечують організмові захист від збудника туберкульозу. Ризик захворіти на туберкульоз для інфікованих одночасно ВІЛ і МБТ (туберкульозом) в 10 разів більший, ніж для інфікованих тільки збудником туберкульозу.

         Свідчення епідемії туберкульозу в області є сумна статистика. Цілодобово туберкульоз діагностується у 3 осіб, з них у 2-х захворювання виявляється на пізніх стадіях хвороби і кожен з них встигає інфікувати оточуючих. Відомо, що 1 мікобактеріовиділювач протягом року заражає 20 чоловік.

         Щомісячно від туберкульозу помирає 20 мешканців області та реєструється 75-77 нових випадків захворювання.

         За 12 місяців 2016 року на туберкульоз органів дихання захворіло 627 осіб, що на 3,4 % менше, ніж за аналогічний період 2015 року (649 випадків). Ріст захворюваності реєструвався у 10 районах області, в тому числі і по Прилуцькому району (+ 6 випадків).

         У 2016 році від туберкульозу померло 108 чоловік. 85,2% померлих, особи працездатного віку, це є свідченням того, що туберкульоз останнім часом значно помолодшав.

         Туберкульоз уражає всі органи й системи людського організму, найчастіше він виявляється в легенях.

         Зараження відбувається повітряно – пиловим (через вдихання зараженого пилу), повітряно – крапельним (через вдихання повітря, в яке кашляв або чхав хворий). Взагалі захворіти можна аліментарним шляхом – через їжу, посуд, побутові речі. Однак, найчастіше туберкульозом заражаються від хворих (членів родини, сусідів, співробітників) які кашляють, спльовують мокротиння.

         Поряд з цим джерелом інфекції можуть бути не тільки хворі люди.

Туберкульозом, як відомо, хворіють 55 видів сільськогосподарських та диких тварин, зокрема, корови, свині, до 25 видів птахів, у тому числі і кури. При догляді за хворими тваринами, вживаючи в їжу м'ясо, молоко, сметану,сир, та інші продукти недостатньо оброблені термічно, можна заразитися туберкульозом.

         Відомо, що 90% дорослого населення хоч один раз в житті зустрічаються з збудником туберкульозу – паличкою Коха. Потрапивши до організму людини і будучи подавленою його імунними силами, вона знаходячись в організмі, не викликає захворювання. Такі люди вважаються здоровими, але інфікованими туберкульозом. За несприятливих умов життя, після якихось стресових ситуацій, простудних та інших захворювань, збудник туберкульозу, що знаходився в організмі, може почати інтенсивно розмножуватись і викликати захворювання.

         Треба пам’ятати, що туберкульоз як хвороба, може проявити себе одним або кількома симптомами. Якщо людина різко схудла, кашляє протягом трьох і більше тижнів, відчуває загальну слабкість, біль у грудях, вночі потіє, погіршився апетит, необхідно негайно звернутися до лікаря. За умови своєчасного виявлення хвороби та відповідного лікування, повністю її вдається побороти у 96-98 % випадків.

         З метою раннього виявлення туберкульозу серед дітей проводиться щорічна туберкулінодіагностика, серед дорослих флюорографічне обстеження.

Туберкулінова проба або реакція Манту застосовується для своєчасної діагностики туберкульозу та виявлення дітей, які можуть захворіти при певних умовах.

         До цього часу - це основний масовий метод своєчасного виявлення туберкульозу серед дітей.

         Відмовляючись від проведення реакції Манту своїй дитині, батьки ризикують пропустити момент своєчасного виявлення початку захворювання на туберкульоз.

         Крім того, згідно ст. 8 Закону України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз», діти, які без поважних причин у визначений термін не отримали туберкулінову пробу не приймаються у навчальний заклад, або відсторонюються від навчань.

         До цього часу імунізація вакциною БЦЖ, вважає ВОЗ, один з найбільш важливих заходів попередження туберкульозу у дітей. Імунопрофілактика туберкульозу забезпечує 80-85% захисту, в першу чергу, від найбільш небезпечних клінічних форм туберкульозу, а також попереджає смертність.

         Наказом МОЗ України від 16.09.2011 року № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» передбачена обов’язкова вакцинація на 3-5 добу життя та ревакцинація в 7 років.

         Вакцина БЦЖ місить живі ослаблені бактерії туберкульозу, тому в результаті її використання можуть виникнути побічні реакції і ускладнення.

Крім того, причинами поствакцинальних реакцій можуть бути щеплення на фоні інших захворювань, недостатня реактивність дитячого організму, порушення техніки внутрішкірного введення, тощо. Остання причина ускладнення маловірогідна, так як медпрацівники, що проводять щеплення і туберкулінодіагностику, щорічно проходять теоретичну і практичну підготовку.

         Згідно ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

         Будь – яку хворобу все ж таки легше попередити, ніж лікувати.

Лікар – епідеміолог

Шовкун Т.О.