Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Про токсокароз та його профілактику

Токсокароз – поширене паразитарне захворювання людини, яке спричиняють личинки (гельмінти) родини собачих — токсокари.

За даними МОЗ України за останні 10 років захворюваність токсокарозом  в державі різко збільшилась: від одиничних випадків (на початку 2000 років) до понад 100 випадків (за період 2015-2018 років).

Токсокароз — геогельмінтоз, основним джерелом хвороби є собаки (рідше коти), які забруднюють ґрунт яйцями токсокар. Значна чисельність собак у містах, а також порушення власниками правил їх утримання та відсутність заходів знезараження екскрементів тварин призводить до масової циркуляції збудника у навколишньому середовищі.

Результати санітарно-гельмінтологічних досліджень ґрунту та змивів на яйця гельмінтів на території області свідчать про значний ризик зараження людей токсокарозом (рівень забрудненості яйцями геогельмінтів коливається щорічно від 3 – 5 %).

Період розвитку яєць токсокар у ґрунті триває до 5 місяців (в основному з травня по вересень), однак зберігають яйця свою життєздатність до 10 років.

Найчастіше заражаються діти (віком до 3-5 роківпід час ігор в піску  (або контакту із собакою). Зараження відбувається внаслідок заковтування яєць токсокар, які в подальшому через кров осідають у внутрішніх органах (в печінці, легенях, нирках, головному мозку, очах, підшлунковій залозі, щитоподібній залозі тощо) та м’язовій тканині, викликаючи їх ураження.

Профілактика токсокарозу є комплексною медико-санітарно-ветеринарною проблемою, яка передбачає дотримання елементарних правил особистої гігієни при контакті із будь-якими тваринами, надто собаками та обов’язкове обстеження (1 раз на рік) і дегельмінтизацію власних собак.

Тому, радимо громадянам: вчасно лікувати домашніх улюбленців (починаючи з 4-5 тижнів); домагатися обмеження кількостібездомних і бродячих собак та влаштування спеціальнихмайданчиків для вигулювання собак. Особливої уваги потребуютьдіти та особи, які за фахом можуть контактувати з джерелами інвазії (ветеринарні фахівці, садівники, автослюсарі, робітники комунальних господарств, продавці овочевих магазинів тощо).

 Лікар-паразитолог                             Горбач О.І.