Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Справжні гриби в наших лісах
Білий гриб
Моховик
Рижик
Лисичка
Рядовка фіолетова
Підберезник
Підосичник
Синяк, дубовик
Гливи
Опенька
Маслята Грузді: чорний і білий Волнушка
Печериця, шампіньйон
Лісові шампіньйони

Парасолька строката

Їжачок

Маремуха

Сморчок

Строчок

 
Гриб баран Грифола

Чорні лисички

Грибна капуста

Оленячі роги

Ослине вухо Іудине вухо Часничник
Веселка
Опеньок зимовий

Білий гриб

Білий гриб - один з найбільш цінних грибів. Росте в хвойних, листяних і змішаних лісах, звичайно на прогалинах і лісових узліссях, у рідкому молодому ялиннику, на вологому ґрунті з червня по жовтень. Забарвлення шляпки в дубових лісах темно-бура, у листяних - світло-бура, у соснових - темно-бура з фіолетовим відтінком, у ялинових - червонясто-бура. Нижня сторона капелюшка в молодих білих грибів біла, з віком жовтіє і нарешті стає жовтувато-зеленою.

Гриб польський

Ніжка білого гриба товста, біля основи розширюється, жовтуватого кольору з малюнком з білих прожилок. Білі гриби часто ростуть групами по декілька штук. Діаметр капелюшка білого гриба досягає 30 сантиметрів, діаметр ніжки в основі - 10 сантиметрів. Більше всього білих грибів буває як правило в другій половині серпня. Основний спосіб заготівлі білих грибів - сушіння. У сушеному виді білі гриби на відміну від інших грибів не темніють. Саме тому вони звуться "Білий гриб". Суп із сушених білих грибів дуже ароматний, поживний і корисний. Молоді білі гриби дуже смачні в маринованому виді. Свіжі білі гриби використовуються в смаженому виді і для готування супу. Основний спосіб заготівлі білих грибів - сушіння. У сушеному виді білі гриби на відміну від інших грибів не темніють. Саме тому вони звуться "Білий гриб". Суп із сушених білих грибів дуже ароматний, поживний і корисний. Молоді білі гриби дуже смачні в маринованому виді. Свіжі білі гриби використовуються в смаженому виді і для готування супу.

Повернення до меню


Підберезник

Підберезники ростуть у березових чи змішаним з березою лісах і в перелісках з червня по жовтень. Капелюшок плоско-опуклий. Верхня сторона капелюшка буває ясно-сіра, жовтувата чи темно-бура, майже чорна, знизу біла, з віком сіріє. М'якоть капелюшка біла, при зламі довго не темніє. Існує різновид підберезника, у якого м'якоть на зламі рожевіє. Ніжка сірувато-білого кольору з темними лусочками, у молодих грибів вона порівняно товста, але з віком витягається.

Найкраще підберезники жарити. Капелюшка молодих грибів можна маринувати і сушити (але при сушінні гриби чорніють). З підберезників можна зварити смачний суп.

Повернення до меню


Підосичник

Підосичники (червоноголовці) ростуть у листяних, найчастіше в осикових лісах, у березових перелісках іноді біля сосен з липня по жовтень. Капелюшок у молодих грибів напівкулястий, краями щільно прилягає до ніжки, з віком стає плоско-опуклим. Верхня сторона капелюшка пофарбована в оранжево-червоний чи в буровато-жовтий колір. Нижня сторона капелюшка біла, з віком сіріє. Ніжка потовщена донизу, міцна, біла з темними лусочками. М'якоть біла, на зламі синіє, потім стає темно-сірою чи чорною.

Червоноголовці вживають для жарення, засолювання і сушіння (гриби при цьому сутеніють). Молоді красноголовці добре маринувати. З червоноголовців можна зварити смачний суп.

Повернення до меню


Моховик

Існує кілька різновидів моховиків. Найбільш відомі жовто-бурий і зелений моховик. Жовто-бурий моховик росте в соснових лісах. Забарвлення сухого бархатистого капелюшка жовте чи жовтувато-буре. Зелений чи глухий моховик росте в хвойних і листяних лісах. Забарвлення бархатистого капелюшка жовтувато-зеленувате чи коричнювато - зеленувате. Нижня сторона капелюшка і м'якоть жовтуваті. М'якоть на зламі синіє. Моховики використовуються для готування других блюд (найкраще жарити) і маринування. При сушінні моховики чорніють.

Повернення до меню


Маслята

МАСЛЮК. Інші назви: маслюк дійсний, маслюк звичайний, маслуха, маслюк, масляк, сосновик, чалиш. Росте в соснових борах уздовж доріг, на лісових узліссях, у сосновому молодняку серед заростей вереску, на старих гарах звичайно великими родинами з липня до пізньої осені. Віддає перевагу піщаним і суперпіщаним ґрунтам. Гриб дуже часто буває уражений личинками комах. Капелюшок діаметром до 10 см гладкий, подушкопдібна, злегка опуклий, пізніше майже плоский, слизуватий. Низ капелюшка закритий плівкою, що з віком розривається й утворює кільце навколо ніжки. Шкірочка капелюшка начебто змазана олією (звідси і назва гриба), легко відокремлюється від капелюшка. М'якоть м'яка, ніжна, ледве кислувата, жовтуватого кольору, із приємним фруктовим запахом. Ніжка довгу до 11см, товщиною до 3см, щільна, циліндрична, з білим кільцем, у старих грибів бурувата, небагато зерниста над кільцем, під кільцем гладка.
Подібності з отруйними і неїстівними грибами не має. Схожий на suillus granulatus (маслюк літній), але відрізняється від нього наявністю кільця на ніжці і більш слизуватим капелюшком. Схожі на нього так само suillus variegatus Fr (моховик жовто-бурий) і suillus bovinus Fr (козляк). Моховик відрізняється відсутністю кільця на ніжці, посинінням м'якоть на зламі і брудно-жовтим чи коричнюватим трубчастим шаром, а козляк-отсутствием кільця, більш великими порами, пружною м'якіттю. Отрутних двійників не має. Слово luteus у назві гриба означає "жовтий". По змісту жирів і вуглеводів маслюки випереджають boletus edulis Fr(боровики). Один з найпоширеніших видів їстівних грибів, по своїй врожайності в хвойних лісах займає перше місце. Їстівний, смачний гриб другої категорії, по смакових якостях дуже близький до білих грибів. Перед уживанням шкірочку з капелюшка краще зніміть. Вживається в сушеному, свіжому, маринованому і солоному виді
.

Повернення до меню


Синяк, дубовик

Синяк, чи дубовик, появляєтся в липні в широколистянних лісах. Цей гриб схожий на білий, але має жовту, що швидко синіє на зломі мякоть, за що на Україні і в Белорусі його прозвали синяк.

Повернення до меню


Грузді

Груздь чорний 

Чорні грузді ростуть великими родинами в змішаних і листяних лісах. Особливо часто чорні грузді зустрічаються у березових і в сосново-березових лісах. Капелюшок чорного груздя дуже щільний, м'ясистий, у центрі увігнутий, у старих грибів лійкоподібний, у молодих грибів з пухнастими краями, загнутими вниз. Забарвлення капелюшка темно-зелене чи чорне, нижня сторона капелюшка біла. У молодих чорних груздів райк нижньої сторони шляпки жовтуватого кольору. Ніжка коротка, товста, м'якоть біла з білим молочним соком. Діаметр капелюшка досягає 20 сантиметрів. Чорні грузді ростуть під шаром опалго листя і на поверхні звичайно можна побачити тільки самі великі грузді. Оскільки їхнє забарвлення зливаеться із кольором опалого листя, знайти чорні грузді досить важко. Їх можна знайти по характерних круглих горбках на шарі опалго листя. Якщо ви знайшли один чорний груздь, то потрібно дуже уважно оглянути землю навколо місця знахідки, і ви зможете знайти ще кілька груздів. Чорні грузді є одним мз найкращих грибів для засолювання. Перед засолюванням чорні грузді обовязково необхідно вимочувати в холодній, часто (4-5 разів у день) змінюваній воді протягом трьох діб, щоб з них вийшов гіркий молочний сік.

 


Груздь білий 

Грузді ростуть великими родинами в соснових і листяних лісах. Капелюшок груздя щільний, м'ясистий, у центрі увігнутий, у старих грибів лійкоподібна, пухнаста, з кошлатими краями, загнутими вниз. Забарвлення капелюшка біле чи жовтувато-біле, нижня сторона капелюшка біла. Ніжка коротка, товста, м'якоть біла з білим молочним соком. Діаметр капелюшка досягає 20 сантиметрів. Грузді ростуть під шаром опалого листя і на поверхні звичайно можна побачити тільки самі великі грузді. Грузді можна знайти по характерних круглих горбках на шарі опалого листя. Якщо ви знайшли один груздь, то потрібно дуже уважно оглянути землю навколо місця знахідки, і ви зможете знайти ще кілька. Частіше грузді ростуть на положистих схилах, що порослі змішаним лісом. Грузді є одним із найкращих грибів для засолювання. Перед засолюванням грузді обовязково необхідно вимочувати в холодній, часто (4-5 разів у день) змінюваній воді протягом трьох діб, щоб з них вийшов гіркий молочний сік.

Повернення до меню


Рижик

Рижики ростуть у хвойних лісах. Існує два різновиди рижиків: ялинові (темно-зелені) і соснові чи борові (червоні чи жовтогарячо- червоні). Соснові рижики більш щільні і м'ясисті і цінуються вище ялинових. Капелюшок рижика щільний, м'ясистий, у старих грибів лійкоподібний, у молодих грибів плоский з загорненими вниз краями. Забарвлення капелюшка з верхньої і нижньої сторони жовтогаряче. На верхній стороні капелюшка добре видні більш темні по забарвленню концентричні кільця. Ніжка коротка, товста, м'якоть жовтогаряча з жовтогарячим молочним соком. Діаметр капелюшка досягає 15 сантиметрів. Рижики є одним мз найкращих грибів для засолювання. Перед засолюванням рижики на відміну від груздів можна не вимочувати.

Повернення до меню


Волнушка

Волнушки ростуть у березових і змішаним з березою лісах. Капелюшок рожевийа чи блідо-рожевй, у центрі втиснений, пухнастий з кошлатими загорненими краями. Пластинки на нижній стороні капелюшка теж рожеві чи жовтуваті. Ніжка рожева. М'якоть білувата з білим молочним соком.

Волнушки використовуються для засолювання. Перед засолюванням волнушки необхідно вимочувати в холодній часто (4-5 разів у день) змінюваній воді протягом двох діб, щоб з них вийшов гіркий молочний сік.

Повернення до меню


Опенька

 

Опеньки ростуть великими родинами на пеньках, на коренях, іноді уздовж тріщин хвойних і листяних дерев з кінця серпня до заморозків. Іноді можна знайти пеньок, цілком покритий опеньками як шапкою. Опеньки часто можна знайти в зарослях лісової кропиви. Капелюшок в опеньків зверху сірувато-жовтий, чи буруватий з лусочками, знизу пластинчастий, білий. Ніжка тонка з кільцем (залишок плівки, що у молодих грибів закриває нижню частину капелюшка. М'якоть біла з приємним запахом.

Опеньки можна жарити, сушити, солити. З опеньків виходить дуже смачний суп. Дрібні опеньки найкраще маринувати.

Повернення до меню


Шампіньйон (Печериця)

Печериці ростуть на перегнійному ґрунті, на гнойових і сміттєвих купах, у городах, на лугах, у доріг. Капелюшок м'ясисто-білий, із сіруватим чи розоватим відтінком з дрібними буруватими лусочками, у молодих грибів напівкруглий, потім стає зонтоподібним. М'якоть біла, на зламі рожевіє. Нижня сторона капелюшка (пластинки) у молодих грибів рожева, з віком стає червоно-бурою і коричневою. У молодих грибів нижня сторона капелюшка затягнута білою плівкою, що згодом розривається і залишається на ніжці у виді кільця. Ніжка біла щільна. Печериці можна розводити штучно за допомогою шматочків грибниці в спеціальних темних чи приміщеннях на грядках із гною. Печериці використовуються для готування других блюд, для сушіння і маринування.

Повернення до меню


Шампіньйони лісові

Благуша

Печериця лісова, благуша, виростає переважно в лісі. Капелюшок 7-10 см, схожий на дзвін, потім розпростертй, часто з виступаючим бугром, у молодих грибів коричневий. З віком поверхневий шар розділяється на дрібні волокнисті лусочки. Пластинки спочатку білуваті, потім сірувато-рожеві (у цей час гриб найбільш смачний), у старих грибів темно-бурі. Споровий порошок темно-коричневий. Ніжка злегка розширена в основі, над кільцем біла, під кільцем - буровата, повздовжно-волокниста. Кільце біле, що темніє від спор, повисле, іноді з віком гриба зникаюче. М'якоть біла, на зрізі чи надламі швидко і явно рожевіє, рожево-бурі плями залишаються на всій поверхні гриба при натисненні пальцями, смак солодкуватий. Запах кислуватий, гострий, приємний. Росте переважно в хвойних лісах у серпні-вересні. Іноді зустрічається в листянних лісах. Як і парасолька строката, поселяється поблизу мурашиних куп чи прямо на них. При сприятливих умовах плодоносить на тому самому місці декілька раз за літо, через кожні 12-15 днів. Гриб їстивний і дуже смачний! У лісі зустрічаються й інші види печериць з коричневими чешуйкками. Усі вони їстівні, якщо м'якоть при надрізі червоніє

Печериця лісова велика, шампіньйон Ланге

 

Печериця велика лісова росте в хвойних, переважно ялинових, і змішаних з ялиною лісах групами і поодинці, дуже часто на старих чи мурашниках поруч з ними, із серпня по жовтень, любить крейдові ґрунти. Капелюшок діаметром до 15см, спочатку яйцевидно-дзвоноподібна, пізніше плоско-розпростерта, нерідко з горбком посередині, білувато-сіруватого кольору, густо засіяна дрібними бурими лусочками з волокнами. Центр капелюшка має темно-коричневий колір.
М'якоть тонка, щільна, біла, на зламі швидко червоніюча, з м'яким солодкуватим смаком і приємним грибним запахом. Пластинки вільні, часті, спочатку білі, пізніше рожеві, до старості чорно-бурі, при натисненні на поверхні залишаються бурувато-рожеві плями. Споровий порошок пурпурно-коричневий. Ніжка довгої до 12см., товщиною до 2см., може бути дуже тендітної. Частина, розташована під в'ялою манжетою, має коричневу волокнисту структуру. Біла м'якоть ніжці при надрізі негайно стає криваво-червоної, так само як і м'якоть капелюшка. Гриб можна переплутати з дуже схожими видами, що мають сіре забарвленняння капелюшка-agaricus silvaticus (печериця лісова), що набагато менша і теж червоніє на зламі, хоча ця колірна реакція в нього не так яскраво виражена, як у близьких видів, і agaricus haemorrhoidarius. Обоє цих виду не небезпечні. Плутають так само з отруйним agaricus placomyces, капелюшок якого покритий сіро-коричневими цяточками. Якщо є сумнів у визначенні гриба, варто надрізати бульбу - помилкова печериця придбає кремово-жовтий колір при надрізі. Фахівці розрізняють 21 різновид печериць з більш-менш коричневим забарвленням і більш-менш яскраво вираженими лусочками, що ростуть як у лісі, так і поруч з ним. Назва виду Langei дано на честь датського міколога И. Ланге. У наших місцях зустрічається не часто, у порівнянні з agaricus abruptibulbus(шампиньон отчетливоклубеньковый), в основному родинами по 5 і більш екземплярів у темних заростях ялинок. Їстівний, дуже смачний гриб четвертої категорії. У ряді країн Західної Європи вважається делікатесним грибом. Вживається в їжу у свіжому, маринованому і сушеному виді.

Повернення до меню


Лисичка

Лисички ростуть великими родинами в хвойних і змішаних лісах з липня по жовтень. Капелюшок у молодих грибів опуклий, у дорослих грибів стає увігнутим з нерівними краями. Забарвлення капелюшка і ніжки яєчно-жовте. М'якоть жовта з приємним запахом. Лисички майже ніколи не уражаються червоточиною. Уживаються для готування других блюд (для жарки) і для засолювання.

Повернення до меню


Рядовка фіолетова

Інші назви: леписта гола, рядовка гола, синичка.

Віддає перевагу хвойним лісам, але також його можна знайти й у листяних лісах на перегнійних ґрунтах. Відноситься до пізніх грибів, тому що росте восени і може бути знайдений навіть глибокою осінню. З іншого боку, деякі екземпляри з'являються вже в травні. Капелюшок спочатку опуклий, потім стає усе більш плоский і під кінець навіть увігнутий з нерівними хвилястими краями. Шкірочка гладка і блискуча, покрита червоно-коричневими плямами, у молодих екземплярів краю загорнені вниз і візерункові. Пластинки часті, спадні чи прирослі зубцем, так само фіолетові, пізніше здобувають м'який коричневий тон з ліловим відтінком. Ніжка міцна, ніколи не буває незграбної, може досягати 8-10 см у довжину і 2-2,5 см. у діаметрі. Натурально-фіолетова, іноді сіро-фіолетова поверхня може бути волокнистою чи лускатою. При надрізі видно, що і м'якоть має фіолетовий відтінок. Вона має ароматизований запах (парфумерний) і ніжний смак. Споровий порошок блідо-рожевий. Може бути поплутаний із усіма міцними за структурою грибами фіолетового чи схожого кольору. Серед них деякі неїстівні, тому варто бути дуже обережним. Деякі грибники плутають його з паутинником фіолетовим, котрий їстівний, має коричневий споровий порошок і затхлий - по цим ознакам їхній можна розрізнити. Гриб відноситься до гарних їстивних грибів. Особливо рекомендується в сполученні з іншими грибами, хоча по іншим джерелам відноситься скоріше до умовно-їстівного, бо в сирому виді він неїстівний і може викликати легкі шлункові розлади. У будь-якому випадку, перед уживанням його краще відварити. Дуже популярний, тому що росте пізньої восени, коли є мало грибів.

Повернення до меню


Сморчок

Сморчки є самими ранніми грибами. Ростуть у квітні в листяних, хвойних і змішаних лісах. Капелюшок конічної форми бурого чи буровато-оливкого кольору, з поглибленнями у виді борозенок рівнобіжних ніжці. Нижній край капелюшка щільно зростається з ніжкою. Усередині грибів порожнина, загальна для капелюшка і ніжки. Сморчки перед вживанням обов'язково необхідно відварити, воду злити, гриби промити, а потім уже їх можна чи жарити чи варити. Сморчки можна вживати і для сушіння.

Повернення до меню


Строчок

Гриб росте з кінця квітня до середини травня в листяних і змішаним з березою лісах, часто біля лежачих на землі чи беріз старих пнів, на лісових узліссях і інших місцях, що добре прогріваються. Зустрічається поодиноко і невеликими групами по 2-3 екземпляра.
Капелюшок досягає в діаметрі 30 см., неправильної форми, мозговидно складчастий, неправильно округлий, усередині помятий, колір жовтуватий чи жовтувато-охряний, звичайно світліше, ніж у gyromitra esculenta(строчок звичайний). Ніжка коротка, довга до 3 см., усередині пуста, борозниста-складчаста, білувата. М'якоть тонка, ламка, восковидна, із приємним грибним запахом. Споровий порошок світло-охряного кольору.

Має сильну подібність з gyromitra esculenta(строчок звичайний), від якого відрізняється більш світлим кольором капелюшка.
Великий і дуже красивий гриб, трапляється, однак, значно частіше свого родича-gyromitra esculenta(строчок звичайний), але так само смертельно отруйний у сирому виді!

Неправильно приготовлені строчки можуть викликати важкі отруєння, іноді зі смертельним результатом. Більш докладно про ці гриби можна прочитати на сторінці gyromitra esculenta(строчок звичайний), з огляду на їхню сильну подібність.

Повернення до меню


Глива

Дуже розповсюджений гриб, паразитує на листяних, рідше-хвойних пеньках, часто густими пучками, тісно зростючись в основі. Глива має два основних періоди навесні і пізньою осінню, а так само охоче росте в холодне літо. Капелюшок може бути в діаметрі від 5 до 15 см., напівкруглий, раковиноподібний. Він розширюється, біля ніжки може бути помітна виїмка. Шкірочка зовсім гладка, гола, глянсова, її колір змінюється від чорнувато-фіолетового до шиферно-голубого, а так само може бути сіро-коричневої чи сіркою. М'якоть біла, товста, у ранньому віці ніжна, пізніше-пружна і волокниста, запах і смак приємні. Пластинки часті, різної довгі, біля ніжки з перемичками. До полів звужуються і ростуть униз ( сходяться по ніжці). Їхній колір спочатку кремово-білуватий, пізніше - слонової кісти. Споровий порошок білого кольору. Ніжка коротка, розташована головним чином збоку (ексцентрично), має основу з повстяним покриттям. У багатьох екземплярів непомітна, у кращому випадку це нечітке місце прикріплення до деревини. Зустрічаються різні колірні варіанти подібних грибів, наприклад pleurotus pulmonarius-має світлий капелюшок і жовтувату м'якоть зі слабо-ганусовим запахом. Отруйних двійників не має.

Слово ostreatus у назві гриба означає "устричний". Подібні гриби ростуть на букових і тополиних пнях, соломі й інших рослинних субстратах. Їстівний гриб четвертої категорії, смакові якості гарні. Використовується у свіжому виді в супах, печені, пирогах, приправах, причому краще в суміші з іншими грибами, а так само в маринованому і солоному видах. Гриб культивується в промислових масштабах у багатьох країнах світу

Повернення до меню


Парасолька строката

Гриб парасолька строката росте у розріджених лісах, чагарниках, на узліссях і на лісових вирубках, у садах і парках, полях, на вигонах, городах, поблизу жител, дуже часто великими групами, з липня по жовтень. Іноді утворює відьмині кільця. Гриб своїм зовнішнім виглядом і розмірами дійсно нагадує парасольку, особливо в розкритому виді. Капелюшок діаметром до 50см, у молодому віці закритий, яйцеподібний, пізніше плоско-розпростертий, з горбком посередині, весь покритий (крім гладкого центру, що залишається,) легко відстаючими бурими лусочками, із волокнистым краєм, сірувато-бурого кольору, що легко відокремлюються від ніжки. М'якоть товста, біла, спочатку пухка, потім ватоподібна, груба, із приємним горіховим смаком і слабким грибним запахом. Пластинки вільні, часті, м'які, дуже широкі, білі, до старості ледве рожевіють. Споровий порошок білий. Ніжка довгадо 35см, товщиною до 3см., булавовидна, у основі сильно потовщена, крупноволокниста, дерев'яниста, покрита бурими лусочками строкатого світло-бурого кольору, із широким, що вільно сковзає по ніжці білобуроватим кільцем. Кільце можна рухати нагору і вниз, що є важливою відмітною ознакою. У молодих грибів ніжка одноманітно-коричнева, однотонна, пізніше вона нерегулярно-луската, муарова. М'якоть ніжки тверда і волокниста. Має деяку подібність з macrolepiota rhacodes(парасолька кошлата, червоніюча), але м'якоть останнього приймає на зламі червоний колір, та й сам гриб не досягає таких величезних розмірів.Слово procera у назві гриба означає "тонкий, високий".Саме втілення отрутних поганок!

Чоботом йому дістається мало не більше чим мухоморам. Однак розумні люди цінують цей гриб за прекрасні смакові якості - один із самих смачних грибів. Деякі затверджують, що його можна є навіть сирим!, нарізаним скибочками для бутербродів (сам, відверто говорячи в такому виді парасольки не пробував). Їстівний, смачний гриб четвертої категорії. У країнах Західної Європи вважається делікатесним. Рідкий випадок, коли парасолька строката виявляється червивою. У їжу йдуть тільки молоді капелюшки, що нерозгорнулися. Їх можна варити, жарити, а також сушити для виготовлення грибного порошку. У сушеному виді парасолька стає майже білосніжним, його запах підсилюється ще більше. До речі, про запах-"аромат" парасольки грибним ну ні як не назвеш. І якщо в сирому виді він дійсно віддалено нагадує горіх, то при термічній обробці здобуває своєрідний відтінок, що підсилюється багаторазово. Не скажу, що він неприємний, але подобається і в цьому випадку на допомогу приходять часник і якщо жарити гриби з цієї приправ-допомагає.

Повернення до меню


Їжачок

Росте в хвойних і змішаних лісах серед мохів поодиноко і невеликими групами з липня по вересень, аж до перших заморозків, іноді утворює"ведьмині кільця". Особливо рясний у другій половині літа в змішаних з березою світлих лісах. Капелюшок 10-12см у діаметрі, злегка втиснений, колір може змінюватися від світловато-біловатого до світло-горіхового, іноді з жовтогарячим відтінком. Шкірочка на капелюшку має типовий ясно-жовтий колір, темніє при натисненні, а так само в старості. У суху погоду капелюшки вицвітають, іноді до блідо-жовтого, ближче до білого кольору. Шкірочка на капелюшку злегка бархатиста, поля довго залишаються загнутими. М'якоть щільна, білувата, із приємним запахом. Знизу капелюшка короткі, жовтувато-рожеві шипики, які легко обсипаються. Ніжка і шипики білуваті в ранньому віці, згодом здобувають той же колір, що і капелюшок. На зламі м'якоть стає бурувато-жовтої, має слабкий фруктовий запах і злегка гострий смак. Споровий порошок білий.
Ніжка до 8 см. висотою і 3 см діаметром, донизу звужующись і часто вигнута, у основі повстяна.
Схожий на cantharellus cibarius Fк(лисичка жовта), тим більше що росте з нею в тих самих місцях, але в останньої під капелюшком пластинки, а не шипики. У помірно теплих областях часто зустрічається h. repandum var. rufescens-їжачок червоно-жовтий, він менший, капелюшок і шипики оранжево-червонуваті. Слово "repandum" у назві гриба означає "нахилений назад чи вперед", очевидно за формою країв капелюшка. Рід hyndum (іжакових) включає 3 види, має варіанти, що розрізняються забарвленням.
Гриб їстівний, можна жарити, солити, маринувати, сушити. Збирать молоді екземпляри, зрілі гриби варто довго відварювати, що б вони утратили свою твердість і гіркуватий смак. Часто росте в тих самих місцях з cantharellus cibarius Fк(лисичка жовта), у деяких випадках має разючу подібність з нею.

Повернення до меню


Маремуха

Інші назви: мухомор рожевий, мухомор червоніючий, мухомор перловий.
Росте в хвойних і змішаних лісах, дуже часто трапляється уздовж доріг, поодиноко і невеликими групами, зустрічається часто. Розповсюджено і звичайний на території Поділля. Час з червня по жовтень. Капелюшок у молодому віці має округлу, яйцеподібну форму, з віком стає розпростертим, рожево-сірого кольору, шкірочка на капелюшку злегка клейка, густо покрита сірувато-білими крапками. Колір капелюшка варіює від брудно-білого в молодих екземплярів, до червоного з винним відтінком у дорослих грибів. М'якоть у гриба біла і ніжна, що здобуває характерний винно-рожевий колір у місцях, поїдених комахами чи просто ушкоджених. Пластинки білі, при дотику червоніють, дуже часті і широкі. Споровий порошок білого кольору. Ніжка циліндрична, спочатку суцільна, розоватого кольору, у основі -клубневидна, звичайно з одним чи двома кільцями і блідо-коричневими бородавками. Ніжка з віком змінює колір від блідо-розоватого до фіолетового.

Мухоморо сіро-рожевий дуже легко поплутати з отрутним amanita pantherina (мухомором пантерным), що, однак, на зламі не здобуває розоватого відтінку. У літературі є вказівки на помилковий сіро-рожевий мухомор-amanita pseudo-rubescens як на отруйний.

ПРИМІТКИ. Слово rubescens у назві гриба означає "червоніючий". Умовно-їстівний гриб невисокої якості. І все-таки краще його не брати! Гриб неудобноварим, невисоких смакових якостей, до того ж дуже вуж великий подібність з найнебезпечнішим двійником, що містить велику кількість мускарину.

Для тих, хто усе-таки вирішив -гриб містить токсичні речовини, що не витримують високих температур, тому його необхідно відварювати і зливати воду.

Повернення до меню


Гриб- баран

Трутовик листоватий, грифола кучерявенька чи гриб- баран
Росте в широколистянних лісах біля стовбурів старих дерев. Особливо любить дуб, граб, бук, каштан. Зустрічається рідко і не щороку. Гриб-баран складається з численних зрослих один з одним, тонких (товщиною не більш напівсантиметра) хвилястих лопатевих капелюшків сіруватого кольору. Плодові тіла ростуть надзвичайно швидко: протягом 8-10 днів вони досягають масси 10 кг і більш. Гриб не уражається комахами. Плодове тіло досягає 50-80 см у діаметрі, складається з численних плоских, тонких, напівкруглих чи лопатоподібних капелюшків, що сидять на пеньках, що зливаються в загальну (здебільшого подушкоподібне) основу. Капелюшки м'ясисто-шкірясті, клинообразно звужені в ніжку, верхня поверхня сіра, до основи трохи світліша, нижня трубчаста, мелкопориста, біла. М'якоть біла, із сильним приємним запахом, без особливого смаку. Трубочки короткі, нисхідні по ніжці. Споровий порошок білий. Гриб їстівний. Рекомендується ввести в колекцію чистих культур.

Повернення до меню


Грифола зонтична

Трутовик розгалужений чи грифола зонтична.
Трутовик розгалужений, чи грифола зонтична, теж привертає увагу незвичайністю форми. Його велике плодове тіло складається з численних гіллястих білих ніжок, з'єднаних у основі в загальну клубневидну ніжку. Кожна з цих численних ніжок несе на своїй вершині капелюшок діаметром 1,5-4 см, товщиною до 0,5 см, округлу, плосковипуклу, з невеликим поглибленням у центрі. Капелюшка красивого сіро-коричневого кольору, із хвилястим краєм. На їхній нижній стороні шар білих, дуже коротких трубочок, як і властиво трутовику. Тканина гриба біла, з характерним запахом, що нагадує кріп. Число таких капелюшків в одного гриба буває від декількох десятків до 200 і більш штук. Плодові тіла досягають 50 см у діаметрі і важать до 4 кг. Зустрічається трутовик розгалужений у широколистянних чи змішаних лісах у липні і серпні. Росте він біля стовбурів і пеньків листяних дерев і на їхніх коренях. Гриб їстівний. Рекомендується ввести в колекцію чистих культур.

Повернення до меню


Чорні лисички

Лопастник ямчатий, чорні і сірі лисички з'являються трохи пізніше, звичайно на початку червня. Це великий гриб, що може досягати 10 см. висоти, з капелюшком і ніжкою сірого кольору. Капелюшок розчленований на окремі лопати, що не зростаються цілком з ніжкою. За цією ознакою його легко відрізнити від сморчків і строчків. Капелюшок 2-5 см висоти і 2-5 см ширини, складається з двох-трьох лопат. Ніжка 2-6 см довжини і 1-2,5 см товщини, борозниста, що складається як би з ряду зрослих рівнобіжних трубочок. Росте в листяних лісах, особливо в березових, часто з'являється, як і сморчок конічний, на місцях старих багать. Зустрічається іноді і восени, у вересні. При прохолодній погоді сморчкові гриби не сходять до середини червня. Вони вважаються умовно їстівними грибами, тому що перед вживанням у їжу, їх необхідно відварити в киплячій воді 15-20 хвилин, воду злити, гриби промити холодною водою. Після такої обробки, коли кипляча вода витягне з них розчинні отруйні речовини, з них можна готувати будь-які грибні блюда.

Повернення до меню


Грибна капуста

Спарассис кучерявенький, чи «грибна капуста», росте на ґрунті в змішаних і соснових лісах і в окремі роки в серпні-вересні може зустрічатися досить часто. Але бувають роки, коли він не з'являється зовсім. Гриб округлий, м'ясистий, складається з щільної товстої ніжки і численних розгалужень, що відходять від неї, розширених і сплюснених, як капустяний лист. Їхня поверхня гладка, білувата, кремова чи жовтувата, з віком буріє. Іноді, через достаток бічних галузей, ніжка майже непомітна і гриб дійсно нагадує капустину. Гриб великий, 15- 30 см. у діаметрі, а маса його досягає 4-10 кг.

Повернення до меню


Оленячі роги

Рогатик ялиновий.


Гриб широко розповсюджений у північній помірній зоні, росте винятково на хвойній підстилці під м'якими (хвойними) породами дерев, особливо під ялиною, творить зрослі безформні пучки, іноді "відьмині кільця". Гриб невеликих розмірів, 3-8 см. у висоту і до 4 см. у ширину. У верхній частині плодового тіла густі гілочки спочатку тьмяно-коричневі, потім поступово здобувають зеленуватий відтінок. Серед схожих видів варто відзначити більш великий ramaria apiculata, що зеленіє тільки на верхівках гілочок. Ramaria eumorpha, ramaria flaccida і ramaria myceliosa схожі за формою але без зеленуватого відтінку. У темному сирому ялиннику на опаді з голок іноді важко помітити цю маленьку рамарию, що у міру росту змінює розцвічення і зливається з лісовою підстилкою ще більше. Восени череди цих рогатих грибочков досягають по чисельності значних розмірів, вносячи хоч якісь ознаки життя в осінній ялиновий півморок. Гриб відноситься до сімейства Ramariaceae, у літературі пречисляется до неїстівних грибів, очевидно через тверду м'якоть, посилання на отруйність даного виду відсутні.

Рогатик жовтий

Інші назви: рамарія золотава, корал лимонно-жовтий, корал сірчано-жовтий. Росте на землі в листяних і хвойних лісах у серпні - вересні, групами і поодиноко. Особливо рясний у лісах Карелії. Зустрічається в горах Кавказу, а так само в країнах Центральної Європи. Плодове тіло досягає у висоту 15-20cм., у діаметрі 10-15см. З товстої білої "качана" выростают численні розгалужені густі кустообразные гілки, що мають циліндричну форму. Часто в них по двох тупі верхівки і неправильно усічені кінці. Плодове тіло має усі відтінки жовтого кольору. Під гілками і біля "качана" колір сірчано-жовтий. При натисканні забарвлення міняється на винно-коричнювате. М'якоть волога, брудно-біла, у "качані"-мармурова, колір не змінює. Зовні основа біла, з жовтуватим відтінком і червонуватими плямами різної величини, найбільше зустрічається в плодових тіл, що ростуть під хвойними деревами. Запах приємний, небагато віддає травою, смак слабкий. Верхівки старих грибів гіркуваті. Дуже схожий на золотавий-жовтий корал, розходження помітні тільки під мікроскопом, а так само на ramaria aurea, теж їстівну й з тими ж властивостями. У ранньому віці має подібність по виду і кольору з ramaria obtusissima, ramaria flavobrunnescens-менше по розмірах. Слово flava у назві гриба означає "жовтий". Коралові гриби вважаються базидиомицетами. У своїй більшості коралових гарних, їстівних грибів, але серед них зустрічаються також і отруйні. Ця рамария вважається їстівним грибом, але при вживанні її в їжу необхідно приймати визначені запобіжні заходи. Насамперед, слід збирати тільки мододі екземпляри і мати на увазі, що гілочки гірчать.

Білий Корал

Росте із серпня до жовтня в листяних і хвойних лісах на лісових підстилках, більш охоче розселяється на хвойній підстилці. Вигадливе, білувате плодове тіло із незліченними неправильними розгалуженнями, досягає у висоту 4-10см. Дуже короткий стовбур у діаметрі до 1 см., з нього ростуть більш-менш тонкі гілки, нагорі плоскі і розділені на численні маленькі гілочки з зубовидними чи гребінчатими кінчиками. Ці гілочки білуваті чи білувато-сірі і дуже ламкі. М'якоть білувата, іноді має гіркуватий смак і затхлий запах. Білі корали мають багато різновидів, плодові тіла яких розрізняються по виду; зустрічаються гриби з зубоидними чи щетинистими кінцями, вилочко-разділеними чи усіченими і часто зрощенними. Аналогічно виглядає clavulina cinerea(сірий корал)-він росте так само рунисто, відрізняється сірим забарвленням. Також схожий clavulina rugosa(білуватий корал) - росте рогоподібно розгалужуючись.

Повернення до меню


Іудине вухо

А на відмерлих галузях дерев можна зустріти хрящевато-студенистый гриб, що схожий на вухо людини. Його називають «Іудине вухо». Усі ці «вуха» цілком їстівні.
Повернення до меню


Ослине вухо

Отидія ослина. Схожий на вухо тварини близький родич сморчкових грибів отидія ослина, прозвана «ослині вуха». Цей великий, до 8 см. висоти, жовтувато-бурий гриб росте на ґрунті в листяних і змішаних лісах з липня по вересень.

Повернення до меню


Часничник

Цей маленький грибок можна знайти в хвойних лісах, що росте на ялинових і соснових голках. Розселяється завжди родинами, іноді дуже великими, найбільше часто потрапляється часничник після дощу. Маленький мешканець хвойних лісів з капелюшком у діаметрі максимум 1-2см. протискується з-під землі як ґудзик. Дорослі, що вже розкрилися екземпляри відрізняються дуже тонкими полями і колоколовидной формою капелюшка, що розширюється і під кінець має навіть маленьке поглиблення чи западину посередині. Шкіра капелюшка пружна, гладка, з невеликими бороздками по краях. У сиру погоду грибок поглинає воду, і можна краще розглянути червонясто-м'ясний колір капелюшка. У суху погоду цей колір тьмяніє. Хвилясті пластинки досить далеко розташований друг від друга, опуклі, різної довгі і білий колір, іноді з блідо-червонуватим відтінком. Ніжка дуже тонка, у висоту досягає 4-6см., у напрямку до основи звужується, колір коливається між біляво-червоним і темно коричневим, у верхній частині колір ніжки звичайно світліше. М'якоті дуже мало, вона тонка і має сильний часниковий запах, що не зникає навіть після кулінарної обробки.
Хоча цей гриб і віднесений до розряду маловідомих, багато грибників люблять використовувати його як приправу, тому що його сильний часниковий аромат не зникає навіть під час готування. Його сушать, подрібнюють у порошок і вживають у такому виді.

Повернення до меню


Веселка

Веселка. Сетконоска, диктиофора здвоєна, родом із тропіків. Зустріти його можна не тільки на півдні, але й у середній смузі. Молоді гриби - це біла чи жовтувато-біла куля, що нагадує яйце, діаметром 4-5 см. Коли оболонка розривається, показується довга, до 15-20 см, губчата бруднувато-біла пола ніжка (рецептакул), товщиною 2,5-4,5 димв, а на ній маслиново-зелений, як би складчастий капелюшок. З-під капелюшка на ніжку ниспадает ажурна ширококольчата біла чи жовтувата сіточка. Запах у нього, як і в решіточника, дуже неприємний. Гриб неїстівний в зрілому віці, використовується в народній медицині.

Повернення до меню


Опеньок зимовий

Росте на мертвих і живих стовбурах і галузях листяних дерев, насамперед верби, тополі і липи, але зрідка і на хвойних. Плоди починають з'являтися разом зі зниженням температури, звичайно з листопада по березень. При великих морозах, покриті снігом, вони, щоправда, не ростуть і промерзають наскрізь, але добре зберігаються, і, коштує морозу відступити, як оживають знову. При цьому вони можуть выдежать кілька чергувань морозів і відлиг.Має слизький капелюшок діаметром 2-8 див, пофарбовану в жовто-коричневий, жовто-охряної, каштановий кольори. Особливі по напрямку до середини колір капелюшка стає темніше. Пластинки приєднані до ніжки, опуклі. Колір між білим (у молодих грибів) і охристим. Ніжка розмірами 3-10/0.3-0.8 см, волохата, угорі грязно-біла, до кремового відтінку, посередине - іржава, жовто-коричнева, у підстави каштаново- чи іржаво-коричнева. М'якоть кремова, смак і запах невиразні. Споровий порошок білувато-кремовий. На нього схожий родинний дуже рідкий гриб F. ononidis, що відрізняється великим розміром спор і набагато меншими габаритами. Плоди в різній стадії розвитку часто бувають зібрані у великі групи, де поруч можна побачити і молоді ковпачки напівкулястої форми і старі, плоскі, що скидають із пластин білий пилок на слизькі капелюшки підростаючих грибів.
У деяких країнах, наприклад, у Японії, його вирощують як у промислових умовах на різаній пшеничній соломі, так і в природі на вербових і липових обрізках і пнях, які поливають водою з роздробленими капелюшками гриба. З цього гриба японські учені виділили з'єднання фламмулин, що при дослідах на мишках значно затримало ріст ракових утворень. Можливо в майбутньому цей гриб виявиться перспективним і для лікування людей.

Повернення до меню

Погода

. 15 oC пасмурно
Pressure: 750 hpa
Humidity: 87 %
Temp min: 15 °C
Temp max: 15 °C
Wind speed: 5.75 m/s
Wind direction: south
Sunrise: 04:47
Sunset: 20:53
Forecast for Прилуки

Розташування