Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Актуальні проблеми накопичення заліза в організмі, в тому числі пов’язаних з          професійною діяльністю.

      Без заліза неможливий технічний прогрес як і саме життя на землі. Залізо відноситься до числа незамінних мікроелементів вкрай важливих для функціонування будь-яких біологічних систем. Кількість заліза в земній корі відрізняється великим процентним вмістом, а в земному ядрі його взагалі  90%. Кожна жива клітина містить в своєму складі залізо. Воно являється невід’ємною функціонально-активною її складовою, приймає  участь в енергетичному забезпеченні в клітинах більше ста білків та  ферментів. Його біологічна роль пов’язана зі здібністю легко окислюватися і відновлюватись, що також може призводити  і до негативного ефекту в результаті утворення і накопичення вільних радикалів і  як результат,  пошкодження клітин.

      Але основна властивість заліза легко змінювати валентність в широкому діапазоні рН забезпечила його незамінну роль перенощика електронів в тканинному диханні, що являється обов’язковою умовою існування  всякої живої матерії.

       В наш час закріпилась думка не тільки серед населення, а і в широких колах медпрацівників, що більшість населення землі, особливо діти, страждають від дефіциту заліза в організмі. В зв’язку з цим нерідко з лікувальною і профілактичною метою безконтрольно призначають препарати заліза на протязі довгого часу. Вмісті з тим не тільки дефіцит, а й надмірний вміст заліза в організмі призводить до багатьох захворювань сучасної людини.

       Наукові відкриття останнього десятиліття внесли суттєвий вклад в розуміння метаболізма заліза, його ролі, при надмірному накопиченні в організмі, в розвитку атеросклероза, цукрового діабету, хвороб центральної нервової системи, патології печінки, розвитку онкологічних захворювань.                                                                                                                                                           

      Накопичення заліза в організмі, яке перевищує його фізіологічні потреби може бути зумовлено підвищеним всмоктуванням його в харчовому каналі з їжі, напоїв, медпрепаратів, БАДів присутнього  в останніх в легкодоступній формі. 

        Надмірне накопичення заліза можливе також при  надходженні через органи дихання  при його перевищенні в атмосферному повітрі та повітрі робочої зони.

      Найбільшими забруднювачами повітря залізом являються підприємства залізорудної промисловості, металургійні комбінати, металообробні, машинобудівні, хімічні, лакофарбувальні підприємства, зварювальні виробництва, які створюють умови для надмірного надходження оксидів заліза в організм людей, що проживають в забрудненій місцевості.         

Підвищені концентрації високодисперсного заліза реєструються також в повітрі метрополітенів і можуть досягати 500 мг/м3.

      Накопичення заліза в печінці приводить до ускладнення інфекційних і неінфекційних гепатитів з переходом останніх в цироз та рак печінки.

      Результати сучасних досліджень свідчать, що нейродегенеративні захворювання в осіб похилого віку такі як хвороби Паркінсона, Альцгеймера, Хантінгтона повязують з накопиченням в організмі заліза і порушенням його обміну у відповідних структурах мозку.

     Збільшення в раціоні заліза особливо при споживанні червоних сортів мяса (яловичина, тощо) і м’ясопродуктів пов’язано з високим ризиком розвитку цукрового діабету, захворювань нирок.

    Необгрунтоване призначення препаратів заліза вагітним проводить до ускладнення вагітності                                                                                     

(еклампсія), народження слабких дітей, схильних до інфекційних захворювань.

Крім того надмірне накопичення заліза в організмі являється фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань, інфекцій, захворювань суглобів, кісток, онкологічних захворювань.

     Серед професій умови праці яких характеризуються перевищенням допустимих концентрацій оксидів заліза особливе місце займають зварювальники сталей і чугуна. В останніх через надмірне надходження оксиду заліза через органи дихання наявний суттєвий ризик розвитку цукрового діабету.

       Проблема надмірного накопичення заліза наявна у ліквідаторів аварії на ЧАЄС, а також у населення, яке проживає у зонах радіаційного забруднення.  Порушення обміну заліза в організмі зазначених категорій населення пов’язано не тільки з іонізуючим випромінюванням а її з свинцем, який в кількості біля 5 тон був скинутий на палаючий реактор з послідуючим забрудненням навколишнього середовища.

      Надмірне накопичення свинця в паренхіматозних органах, кістках, також порушує обмін заліза з відповідними наслідками.

      Підводячи підсумки та спираючись на дані світових наукових досліджень, в тому числі досліджень Інституту медицини праці НАМН України ім.. академіка Кундієва Ю.І. можна зробити висновок, що перевантаження організма залізом в сучасному світі- це хвороба цивілізації.