Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Вплив надлишків фтору у воді на організм людини

 Фтор - є одним з хімічних елементів, мікрокількість якого обов'язкова для повноцінного функціонування організму людини. Норма споживання фтору для дорослих за даними Комісії з ліків і продуктів Інституту медицини США становить 3-4 мг і 2 мг для дітей до 14 років (діти віком до 8 років - 1 мг, малюки до 1 року - 0,5 мг) на добу з усіх джерел.

Цікаво, що сам по собі фтор є важливим елементом, без якого аж ніяк не обійтися людині, він входить до складу емалі зубів та кісток і сприяє їх міцності та перешкоджає розвитку карієсу. Тому в регіонах, де питна вода бідна на фтор, на водопровідних станціях здійснюється її фторування, тобто збагачення фтором. Але фтор корисний лише за умови, що цей показник в нормі. Якщо ж спостерігається його нестача, або надлишок, то вони однаково згубно діють на організм. Перенасичення фтором може викликати флюороз — захворювання, яке починається з накопичення фтору в емалі зубів, специфічного забарвлення їх та призводить до поступового руйнування. Втім кожен організм реагує на його надходження по-різному. Якщо в одному змін не відбувається, то в іншого токсична дія підвищеного рівня фтору може викликати порушення функцій нервової системи, сонливість, слабкість, зниження пам’яті, головний біль, збій в роботі серцево-судинної системи, щитовидної залози, органів кровотворення, імунної системи.

Фтор у складі фторидів в природі досить поширений і в організм людини надходить з багатьох джерел, але основним джерелом сполук фтору є вода.Тому його вміст у воді питного призначення жорстко нормується як за мінімальною, так і за максимальною допустимою концентрацією. Важливість фтору для здоров'я людини спочатку була обґрунтована стоматологічними дослідженнями. У минулому столітті була відкрита роль фтору в зміцненні зубної емалі і профілактиці карієсу за рахунок пригнічують впливів фтористих сполук на ріст патогенної мікрофлори в роті. Проте наразі визнано, що фтор виконує багато найважливіших функцій в людському організмі:

  • · регулює обмін речовин;
  • ·грає важливу роль в процесі формування всього кісткового скелета ще при внутрішньоутробному розвитку;
  • · у разі перелому або тріщини кістки— прискорює зрощення її тканин;
  • · у сполученні з кальцієм і фосфором утворює основу зубної емалі;
  • · позитивно впливає на кровоносну систему;
  • · підвищує імунітет;
  • · сприяє виведенню важких металів, радіонуклідів та іншихнебезпечних речовин для організму.
  • · бореться з остеопорозом;
  • · поліпшує ріст нігтів та волосся;
  • · активує багато ферментних систем в організмі;
  • · покращує всмоктування в кишечнику кальцію;
  • · попереджає появу карієсу.

 Рекомендована концентрація фтору в питній воді (ДСанПіН 2.2.4- 171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людини») - 0,7- 1,5 мг/дм3.

В Україні нормативне значення концентрації фтору співпадає з рекомендованих ВООЗ.  Флюороз може носити ендемічний і професійний характер. Виявляється появою на зубах спочатку білуватих, а потім жовтих плям або смуг, ерозійними або деструктивними змінами емалі. У важких випадках супроводжується ураженням кісткової тканини скелета. До того ж в разі надлишку страждає  кальцієво-фосфорний обмін, порушується функціонування щитовидної залози і нирок, а також частина обмінних процесів. У разі діагностування флюорозу пацієнту в першу чергу необхідно поміняти вживану їм питну воду. При нестачі фтору виникає захворювання зубів - карієс. Карієс зубів - одна з найбільш поширених патологій порожнини рота. При цьому захворюванні відбувається ураження твердих тканин зуба і їх поступове руйнування.

Фтор належить до елементів високої хімічної і біологічної активності. Його кількість у навколишньому середовищі постійно збільшується. На Лівобережній Україні розташована Бугацька біогеохімічна провінція з надлишком фтору в питній воді. Тут близько 60% усіх діючих артезіанських свердловин забезпечуються водою із бучацького водоносного горизонту (глибина 140–220 м). У 83% цих свердловин концентрація фтору перевищує гранично допустиму концентрацію для цього регіону (1,5 мг/л), а максимальна концентрація може досягати 12–18 мг/л і більше. Високий рівень фтору в артезіанській воді Бугацької біогеохімічної провінції зумовлений покладами фосфоритових пісків із значною домішкою флюоритів.

Флюороз є актуальним і для нашого регіону, так як централізоване водопостачання Прилуччини  забезпечується із бучацького водоносного горизонту. Вміст фторидів у воді ( за даними Прилуцького МРВ) перевищує максимально допустиму  до 2,5 разів.

Крім надлишку фтору, води бучацького горизонту, як правило, містять велику кількість хлоридів (більш як 300 мг/л), мало кальцію і магнію. Лужність води переважає над жорсткістю, що посилює біологічну агресивність фтору, а її кип'ятіння не сприяє зменшенню, навіть навпаки, підвищує концентрацію цього галоїда (у зв'язку з випаруванням).

Тож жителям населених пунктів із завищеним вмістом фтору у воді радять уникати фторовмісних зубних паст та уважніше стежити за збалансованістю свого раціону, адже їжа багата на кальцій та магній сприяє меншому засвоєнню фтору з питної води, пити чорний чай (розсипний і пакетований), або пакетований зелений. Також можна самостійно частково дефторувати її шляхом заморожування, йдеться про ефект «талої води». В регіонах з підвищеним вмістом фторидів при вживанні води з централізованих джерел водопостачання застосувати при водопідготовці дефторування з допомогою природних цеолітів й використовувати домашні фільтри, які частково або повністю затримують фтор з води. Вживання бутильованої мінеральної та питної води також знижує кількість надходження фторидфів до організму.