Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Грип - гостре захворювання, яке супроводжується загальною інтоксикацією та ураженням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Має крапельний механізм передачі, набуває пандемічного поширення.

Вчені вважають, що до 70-х років ХХ століття людство перенесло 20 пандемій грипу, із них 10 дуже тяжких.

Всебічно описано в літературі пандемію іспанки, під час якої протягом 1918-1920 рр. померло 20 млн. людей. В останні десятиліття ми майже щороку зустрічаємося з пандемія ми різної інтенсивності.

         У перші десятиліття ХХ ст. збудник грипу поширювався морським та залізничним транспортом, тому ураження населення всіх континентів відбувалося протягом кількох років. Найбільш вірулентний збудник (так званої іспанки) був завезений у більшість країн світу протягом 3 років. За нинішніх способів пересування населення збудника грипу завозять у більшість країн протягом кількох місяців.

         Для грипу характерна зимово-весняна сезонність.

         Найбільш чутливими до вірусу грипу є діти, люди похилого віку, але вірус може вражати всі вікові групи населення.

Люди, які спілкуються з великою кількістю людей (працівники торгівлі, транспорту, побутового обслуговування, медичні працівники та інші) в більшій мірі можуть заразитися.

         Вірус грипу термолабільний. В умовах кімнатної температури гинуть протягом кількох годин. Особливо швидко знезаражуються розчинами хлорвмісних дезінфектантів.

         Джерелом збудника є хворий з клінічно вираженою або стертою формою захворювання, який під час дихання, чхання виділяє у повітря величезну кількість збудника з крапельками слини, слизу та мокроти.

         Інкубаційний період триває 1-5 діб, найчастіше 2-3 доби. Механізм передачі збудника від людини до людини – крапельний. Можлива також передача інфекції і через предмети побуту, забруднені виділеннями хворого (посуд, іграшки, полотенця, носові хустинки і т.д.), але такий шлях розповсюдження інфекції має другорядне значення.

         Вірус, потрапляючи на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, зумовлює запалення, що супроводжується експіраторними актами (кашель, чхання). Під час кашлю, чхання велика кількість збудника потрапляє у повітря, а звідти у дихальні шляхи людей, які оточують хворого, особливо у місцях великого скупчення (громадський транспорт, кіно, театри, дитячі заклади).

         Профілактика грипу направлена на джерело інфекції, шляхи передачі та підвищення імунітету населення.

Важливим є раннє виявлення хворого, ізоляція, медична допомога хворим з високою температурою вдома. Рушники, посуд, що ним користується хворий, треба кип’ятити. У приміщенні, де перебуває хворий, слід проводити поточну дезінфекцію, вологе прибирання з використанням хлорвмісних дезінфектантів.

Для специфічної профілактики використовують вакцину.