Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Профілактика сколіозу у дітей дошкільного і шкільного віку

Сколіоз – це бокове викривлення хребта у фронтальній площині. Якщо він вже з’явився, то постійно прогресує, аж доки у дитини не припиниться ріст усіх м’язів і кісток і вона стане дорослою сформованою людиною. 
При сколіозі спочатку спостерігаються порушення у міжхребцевих дисках: вони звужуються, і формується дуга викривлення. У подальшому виникає асиметрія розвитку хребта, і для підтримання його у вертикальному положенні вище і нижче дуги викривлення формуються дуги проти викривлення. Хребет ніби скручується навколо невидимої вертикальної осі, набуваючи хвилеподібної форми. Для людей зі сколіозом характерним є невеликий нахил голови в бік викривлення (дуги) хребта, таз при цьому зміщується у протилежний бік. Передпліччя і лопатка трохи підняті з боку випуклості дуги і часто відходять від тулуба, створюючи “крилоподібні” лопатки. Варто також враховувати, що у дітей з більшою масою тіла чи добре розвиненою мускулатурою деформація здається непомітною.
Зазвичай всі сколіози належать до групи вроджених патологій. Іноді відразу після народження дитини лікарі фіксують певний кістковий дефект: недостатність хребців, один чи два зайвих, півхребця, зрощені ребра тощо. Всі вроджені патології - наслідки утробного розвитку плода. Річ у тім, що опорно-руховий апарат дитини формується протягом перших трьох місяців вагітності матері, тому нездорові звички батьків, шкідливі умови праці чи хвороби матері у перші місяці вагітності, а також екологічні чинники дуже негативно впливають на формування і розвиток скелета дитини.
Деякі сколіози виявляють у період інтенсивного росту дитини (5 - 7 років). Їх називають ранніми і теж зараховують до групи вроджених, хоча при народженні дефект є непомітним. У таких випадках спостерігається порушення у нервово-м’язовому апараті, тобто у м’яких тканинах, яке неможливо визначити відразу після народження. Варто зазначити: чим раніше хвороба почала даватися взнаки, тим більша ймовірність її прогресування.
Іноді сколіоз розвивається на тлі ніби абсолютного благополуччя, після 10 років. Він належить до групи ідіопатичних сколіозів, характерною рисою яких є те, що хвороба стає помітною, коли вже досягла ІІІ-IV ступеня розвитку. Діти з таким сколіозом автоматично стають інвалідами дитинства.
Захворювання опорно-рухового апарату є найбільш численною групою захворювань в загальній сумі захворювань школярів. За останніми даними по Україні, число дітей зі сколіозом складає 10 – 15 % дітей.
На жаль, сколіоз зворотного розвитку не має. Якщо хвороба набула найвищого ступеня, то зробити хребет ідеальним консервативними методами вже практично неможливо. Тому необхідно надзвичайно серйозно ставитись до цієї патології.
Провокують виникнення і прогресування сколіозу малорухливий спосіб життя, неправильна постава, ослабленість організму внаслідок частих захворювань, нестабільний хребет та неоднакова довжина ніг, що спричиняє перекіс таза.
Профілактика розвитку сколіозів повинна бути комплексною і включати в себе:
- сон на жорсткому ліжку;
- правильна і точна корекція взуття;
- організація і дотримання правильного режиму дня;
- постійна рухова активність (регулярне перебування на свіжому повітрі, рухливі ігри);
- контроль за правильним, рівномірним навантаженням на хребет;
- плавання.

Сидіння за партою, носіння сумок з підручниками стають справжнім випробуванням для хребта дитини. Останнім часом кількість дітей зі сколіозом значно зросла. Для розвитку сколіозу достатньо півроку, а на відновлення спини доведеться витратити не менше одного-двох років.

Головне навантаження на хребет — тривале сидіння за партою у школі та малорухливий спосіб життя. Ідеально, коли у класі є парти різних розмірів, — і для високих дітей, і для низьких.

Під час навчального року потрібно пересаджувати дітей з однієї парти на іншу. Адже ті діти, які сидять збоку від дошки, змушені тягнутися у той чи інший бік, аби її побачити. Достатньо кількох місяців такого витягування, щоб розвинувся сколіоз. А якщо дітей час від часу міняти місцями, цього можна уникнути.
         До школи дитина повинна ходити з рюкзаком, який дає навантаження на обидва плеча. На жаль, більшість дітей усе ж носять сумки на одне плече. Щоб підтримувати сумку, одне плече піднімається вгору, а це вже причина для сколіозу.
           Для дівчат дуже небезпечним є час перед початком місячних, адже організм отримує серйозний стрес. Радимо мамам у цей період частіше оглядати фігуру доньок, аби вчасно помітити зміни. У хлопців сколіоз може прогресувати до 18-20 років. Сколіоз підступний тим, що він не болить і не турбує тривалий час. Але він призводить не лише до деформації тулуба, а й до розвитку остеохондрозу у дуже молодому віці.
          Для визначення наявності сколіозу у дитини існує простий тест. Дитина у нижній білизні стає до вас спиною, руки по швах, п'ятки разом, тіло розслаблене. Ознака сколіозу — різна висота плечей, лопаток чи ще якась інша асиметрія. Основна ознака сколіозу — реберний горб. Щоб перевірити, чи є реберний горб, попросіть дитину нахилитися вперед і подивіться ззаду — чи не випирає одна з лопаток і чи не формується реберний горб.
           Коли дитина сидить за партою чи робочим столом вдома, руки повинні бути на столі, а ноги — стояти на землі і не впиратися у стільницю.

Погода

. 7 oC переменная облачность
Pressure: 761 hpa
Humidity: 85 %
Temp min: 7 °C
Temp max: 7 °C
Wind speed: 2.87 m/s
Wind direction: JL_WEATHER_FOR_NS
Sunrise: 05:49
Sunset: 19:52
Forecast for Прилуки

Розташування