Коронавірус в Україні: чого чекати у 2022 році.

На початку 2022 року в Україні триватиме спад захворюваності на коронавірус. Але вже наприкінці лютого прогнозується нова хвиля захворюваності, спричинена штамом «Омікрон» (перші випадки інфікування вже зареєстровані).

«З 15-20 лютого ми можемо отримати початок наступної хвилі. Для того, щоб її не було, нам потрібно вакцинуватися. Те, що буде ще одна хвиля, ми впевнені. Інша справа, наскільки суспільство буде свідоме, щоб вакцинуватися і підійти дуже спокійно до цих речей. Але це прогноз, все залежить від того, як поводитимуться наші громадяни», – розповів секретар РНБО Олексій Данілов.

За словами головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, можливість запровадження нового локдауну через «Омікрон» зараз не розглядається, але залежно від розвитку ситуації «можливо все»: «Адже ми розуміємо, що «Омікрон» може призводити до непередбачуваних наслідків. Спрогнозувати остаточно, яка кількість хворих фіксуватиметься, яким буде навантаження і немає можливості, але локдаунів поки що не очікуємо».

З січня деякі категорії громадян (старше 60 років та із груп ризику) можуть отримати бустерну дозу вакцини – міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко підписав указ.

Щодо запасів вакцини від коронавірусу, то на кінець року в Україні було 9-10 млн доз, які будуть використовуватися вже в 2022-му. Україна підписала два контракти на постачання нових партій: з Pfizer на постачання 25 млн доз вакцини та з CoronaVac на постачання близько 6,5 млн доз. Крім того, ми будемо отримувати вакцину в рамках механізму COVAX, очікується близько 10 млн доз.

Орієнтовно у першому кварталі 2022 року Україна має отримати таблетки від коронавірусу за контрактом із Pfizer.

«До кінця 2022 року Україна має загалом вакцинувати до 70% населення, тобто ще потрібно 30%, і, мабуть, це буде найважчий етап вакцинації, тому що насамперед легко вакцинувати тих, хто готовий, розуміє необхідність, займає черги», – заявив голова національної технічної групи експертів з імунопрофілактики Федір Лапій. За його словами, невакцинованими залишилися люди, до яких з різних причин «дуже важко достукатися».

У Київській школі економіки прогнозують, що епідемія коронавірусу в Україні швидко не згасне. У першому півріччі буде нова велика хвиля захворюваності, а ситуація у другому півріччі залежатиме від кількох факторів. «Перший фактор – від вакцинації: якою буде стеля, чи зможемо ми досягти 70% вакцинації дорослого чи всього населення. І також розвиток епідемії у другому півріччі залежатиме від того, як між собою взаємодіятимуть різні штами. Чи витіснять вони один одного. Чи з'являтимуться нові мутації і якщо так – які характеристики вони матимуть», – розповів керівник Центру економіки охорони здоров'я КШЕ Юрій Ганіченко.

Аналітики Українського центру охорони здоров'я у 2022 році прогнозують дві хвилі захворюваності на коронавірус – навесні та восени. Зростання нових випадків COVID-19 може розпочатися вже після новорічних свят, пік буде наприкінці лютого-березні. У квітні та травні ситуація нормалізується, влітку буде сезонний спад рівня захворюваності. «Весняна хвиля буде передбачуваною та практично неминучою. Головне завдання року для нашого уряду – це підготовка до осінньої хвилі. Від того, якою вона буде і як добре Україна підготується до неї, залежатимуть наші втрати за результатами третього року пандемії», – вважають аналітики. Протягом року перехворіють за їхніми оцінками від 3 млн до 3,3 млн українців, померти можуть до 110 тисяч осіб.

До кінця року вакцинується хоча б однією дозою 54% населення України, повністю – 53%. Аналітики прогнозують, що кампанія з вакцинації до кінця року фактично зайде в глухий кут.

В Українському центрі охорони здоров'я також розробили три сценарії розвитку пандемії в Україні восени 2022 року:

-Перший сценарій – адаптація. Вірус адаптується до своїх носіїв: буде більше випадків захворювання, але перебіг хвороби буде менш тяжким, а летальність – нижчою. Перехворіти можуть до 1,7 млн українців, померти – до 25 тисяч.

-Другий сценарій – стагнація. Адаптації вірусу не буде, але більш серйозні штами не з'являться. Україна переживе хвилю захворюваності подібну до осені 2021 року, але рівень вакцинації вже зможе вплинути на рівень госпіталізації та смертності. Перехворіти можуть до 1,7 млн українців, померти – до 41 тисячі.

-Третій сценарій – загострення. Одна з мутацій COVID-19 може призвести до появи агресивнішого штаму – з високою контагіозністю та летальністю – а вакцинація виявиться малоефективною. За такого сценарію під час осінньої хвилі можуть перехворіти до 1,9 млн українців, померти – до 66 тисяч.