Як відрізнити застуду від ковіду. Половина нових випадків ГРВІ – насправді Омікрон?

За оцінками експертів, близько половини всіх нових випадків сезонної застуди - це штам Омікрон. Він - менш небезпечний для життя і здоров'я, ніж попередня Дельта, але значно заразніший. (А тому вже практично повсюдно витіснив свого попередника).

У повністю вакцинованих людей (а в забезпечених країнах Європи таких більшість) Омікрон викликає симптоми, що нагадують радше звичайну застуду, ніж смертоносну інфекцію з Уханя.

Втім, є щонайменше два специфічні прояви, за якими Омікрон можна з високою ймовірністю відрізнити від звичних вірусів сезонної застуди.

Чому вакциновані все одно хворіють на ковід? Не тому, що вакцини не працюють

Захворіли на ковід. Коли після цього можна робити бустер

13 різних симптомів

Навесні 2020-го професор Спектор з колегами запустив мобільний додаток ZOE Symptom Study - найбільше у світі наукове дослідження, що вивчає симптоми Covid-19 практично в режимі реального часу.

З його допомогою ось вже півтора року майже 4 млн британців щодня повідомляють вченим про наявність чи відсутність у себе тих чи інших проявів хвороби, за що у вересні 2020 року професора нагородили Орденом Британської імперії четвертого ступеня.

Оскільки масову кампанію з вакцинації Британія розгорнула однією з перших (на сьогодні повністю вакциновано вже майже 80% населення країни), вчені намагаються зрозуміти, як саме Омікрон пробиває сформований щепленням імунний захист і які симптоми з'являються у хворих.

Найбільш показовим вважають випадок масового поширення вірусу на корпоративній різдвяній вечірці у Норвегії 26 листопада. Один з присутніх на святкуванні гостей за два дні до того повернувся з ПАР, однак карантину не дотримувався, оскільки отримав дві дози вакцини.

Щеплення було обов'язковою вимогою для всіх учасників. Ба більше - перед початком усі гості здали експрес-тест на вірус. Однак, попри всі ці заходи, Омікрон підтвердили у 66 гостей зі 117.

Оскільки на момент зараження майже всі інфіковані вже встигли двічі вакцинуватися, вчені фактично використовують гостей заходу як фокус-групу, спостерігаючи за тим, як вони переносять хворобу.

На сьогодні у повністю вакцинованих дорослих зафіксовано вже 13 різних симптомів зараження Омікроном, більшість з яких дуже нагадують прояви звичайної застуди:

кашель,

нежить або закладений ніс,

втома та/або сонливість,

біль у горлі,

головний біль,

м'язовий біль,

підвищення температури тіла,

чхання,

порушення відчуття запаху,

зниження апетиту,

утруднене дихання,

порушення відчуття смаку,

біль у м'язах черевного преса.

Усі ці симптоми вказані за зменшенням частоти прояву: від найпоширеніших - до тих, що зустрічаються відносно рідко.

Відрізнити вірус від звичайної застуди при такому зараженні складно навіть фахівцю. Однак експерти все ж таки виділяють у щеплених два симптоми, які можуть свідчити, що позитивний ПЛР-тест - не за горами.

Перший - це підвищена втомлюваність, коли загальне відчуття втоми нерідко супроводжується ще й фізичним болем у м'язах, а в деяких випадках - навіть тимчасовим погіршенням зору та втратою апетиту. У жінок такий прояв хвороби трапляється трохи частіше, ніж у чоловіків (40% проти 32%).

Другий - запаморочення, яке іноді перетікає у нудоту, а періодично навіть супроводжується короткими періодами непритомності.

Однак інфекція у всіх щеплених пацієнтів протікає у легкій формі, а це додатково ускладнює діагностику, оскільки багато хто навіть не звертається до лікаря. Втім, професійна медична допомога таким хворим і не потрібна, вони чудово лікуються вдома.

Нещодавно Німеччина оголосила, що пік хвилі Омікрона країна пережила. Кількість нових випадків швидко зменшується, а частка населення, що має імунний захист (і таким чином опосередковано захищає від зараження нещеплених), зростає.

У США, за останніми даними, імунітет від Омікрону мають майже три чверті населення. А до середини березня, згідно з розрахунками, захист від вірусу матимуть вже 80% американців.