Всесвітня організація охорони здоров’яприсвятила 7 квітня 2014року профілактиці трансмісивних захворювань. Хвороби, збудники яких передаються людині через комах і кліщів, називають трансмісивними. До них належать близько 200 захворювань, найбільш відомі з яких – малярія, хвороба Лайма, кліщовий енцефаліт, жовта лихоманка, туляремія, висипний тиф. Переносниками трансмісивних хвороб є членистоногі (комарі,кліщі,воші,блохи), що висмоктують кров і переносять збудників із крові хворих тварин або людей в організм здорових. Хвороби, які передаються членистоногими, являють серйозну загрозу для життя і здоров’я людей. Так, наприклад, епідемії чуми та висипного тифу неодноразово в минулому руйнували цілі міста і навіть країни.

          Профілактика трансмісивних інфекцій найчастіше зводиться до захисту від нападу комах, котрі висмоктують кров. Для того, щоб уберегти себе від трансмісивних захворювань, треба, перш за все, отримати чітке уявлення про комах, що їх переносять. Важливо знати, як вони виглядають, де живуть, коли активні, коли можна чекати їхнього нападу. Немає таких трансмісивних захворювань, від яких людина, озброєна знаннями, не змогла би себе захистити.

          На Чернігівщині кількість захворювань на цю недугу щороку зростає. Випадків захворювання серед дітей не зареєстровано. Розвиток недуги у більшості хворих пов’язаний з нападами кліщів: у 50% - під час перебування на дачі, присадибних ділянках,а решта – при відвідуванні лісу, збиранні грибів.

           Найпростіший і надійний спосіб захисту під час прогулянки в лісах – обрати світлий однотонний одяг, який захищає відкриті ділянки шкіри та щільно прилягає до тіла( довгі штани,сорочка з довгими рукавами,капелюх,закрите взуття). Обов’язково періодично оглядати себе. Доки «хижак» мандруватиме вашим тілом(близько 2 годин), ви встигнете його виявити, оскільки присмоктується кліщ не одразу.

            Дуже важливо при виявлені кліща звернутися до лікаря, адже кліщ може виявитися інфікованим.

           У світі щорічно хворіють на малярію близько 110 млн. осіб, 1-2 млн. хворих (а це переважно діти до 5 років) щороку вмирають від малярії. За інформацією МОЗ України, за останній рік в Україні виявлено 80 випадків цього захворювання у 22 регіонах, у т.ч. 4 летальні (від тропічної малярії). Всі випадки визначені як завізні, тобто зараження відбулося за межами країни.

            Хвора на малярію людина є джерелом розповсюдження цього захворювання: комарі переносять збудників від хворої до здорової людини. Громадянам, які від’їжджають у неблагополучні з малярії країни, необхідно відвідати інфекціоніста, щоби він призначив протималярійні препарати для профілактики.

             При підвищенні температури тіла людина, яка прибула у тропіки(або повернулася звідти), повинна звернутися до лікаря. При своєчасно початому лікуванні людина одужує протягом декількох днів.