Молоко дивовижна їжа , яку людина отримує від народження і протягом усього свого життя.

Воно дає нам силу і здоров’я   . Встановлено, що до складу молока входить дуже багато поживних речовин: жирні кислоти, амінокислоти, мінеральні речовини, цукри, ферменти, гормони. Вони збалансовані й легко засвоюються в організмі (95%-98%). Особливість молока в тому , що природа не повторює ані в якому із інших продуктів харчування таку складову як лактоза. У молоці  є понад 30 хімічних елементів таблиці Мендєлєєва.

З пам’ятних часів людство вважає молоко і молочні продукти цілющими напоями від багатьох хвороб. Наприклад кобиляче та козяче для лікування сухот (туберкульозу), коров’яче – від недокрів’я  (анемії) та подагри. Молоко не тільки поліпшує склад крові ,а і виводить із організму шкідливі речовини (шлаки) і є проти судомним  засобом. Рекомендовано споживати молоко від втоми , недокрів’я , гастритів, а при отруєннях розводити мінеральною водою (негазованою) і пити. Відомо ,що в коров’ячому молоці міститься багато іонізованого кальцію , тому його використовують для профілактики карієсу.         

 Утримання в роті 20 г. молока протягом 2 хвилин підвищує вміст кальцію в слині у порівнянні з вихідним у 3 рази. Крім того, козеїн молока створює на поверхні емалі зубів плівку , яка захищає від декальцинації кислотами порожнини рота.

Науковцями встановлено , що 1 літр молока задовольняє потреби дорослої людини в жиру, кальцію, фосфору на 100%, в білку – 50%, у вітамінах А,С на 33%, у мінеральних речовинах на 100%, в загальній енергії (калоріях)- 50%.

Молоко і молочні продукти повинно становити 1/3 добового раціону харчування людини . Дорослій людині щодобово необхідно вживати 0,5 літра, а дітям 0,7 літра молока та молочних продуктів у перерахунку на незбиране молоко .

Пийте молоко та будьте здорові.

Заступник начальника Прилуцького  міськрайонного

управління  ГУ ДСЕСУ в Чернігівській обл..

Пастушенко М.О.