Герб Прилук

Прилуцька СЕС

Поліомієліт ( поліо ) – це дуже заразне захворювання, спричинене вірусом поліо, який вражає нервову систему та може призвести до паралічу або навіть смерті. Параліч може наступати на все життя, і жертви поліо отримують каліцтва  через це захворювання. 5-10 % паралізованих помирають через ураження дихальних м'язів.

Вірус зазвичай інфікує дітей, які не вакциновані або не отримали всіх доз вакцини. У деяких випадках він може вражати підлітків і дорослих, які не отримували щеплень.

Як розповсюджується вірус?

Вірус поліо є дуже заразним. Він може передаватися від дитини до дитини та інфікувати  їх без жодних симптомів, поки не призведе до хвороби та паралічу однієї дитини, яка не має щеплення. Параліч трапляється в 1 з 200 дітей, інфікованих цим вірусом. Вірус може жити в зараженій слині або калі інфікованої особи протягом багатьох тижнів. Поліо передається під час контакту з калом або синою інфікованої людини: як правило, через брудні руки до рота, а після цього розмножується в кишечнику. Побутові предмети та іграшки, які контактували з калом або слиною, можуть переносити вірус до рук та рота дитини. Вірус може заражати воду та їжу, якщо люди не миють руки.

Якими є симптоми інфекції, спричиненої вірусом поліо?

Якщо у дитини раптово з'являються такі ознаки, як слабкість м'язів кінцівок або біль у ногах чи руках, негайно повідомте медичного працівника. Це можуть бути потенційні ознаки поліомієліту. Не наражайте на ризик ваших дітей – зробіть їм щеплення.

Чи можна запобігти інфікуванню поліо?

Ліків від цієї хвороби не існує. Але її можна ефективно запобігти за допомогою щеплення. Починаючи з 1988 р., кількість випадків інфікування у світі зменшилась на 99%. Так, 2014 р. було повідрмлено лише про 236 випадків інфікування в усьому світі, а ще 1988р. було приблизно 350 тисяч таких випадків. Раніше в Україні  поліо був доволі розповсюдженим, і багато людей отримували інвалідність або навіть вмирали через нього. Завдяки вакцинації кількість випадків поліо вдалося зменшити.

Які вакцини від поліо використовуються?

Є два типи безпечних та ефективних вакцин:

  1. Оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ ) – дві краплі в рот. Вона використовується для зупинення спалахів та досягнення високого рівня захисту дітей у ситуації, коли є циркуляція вірусу, а також для проведення рутинної імунізації.
  2. Інактивована поліомієлітна вакцина ( ІПВ ) , що вводиться шляхом ін'єкції. Вона використовується для рутинної імунізації.

Скільки доз вакцини має отримати дитина?

Як правило, коли в країні немає циркуляції вірусу поліо, для забезпечення захисту необхідно мінімум чотири дози поліо вакцини. Але у випадку спалаху, а також щоб зупинити циркуляцію вірусу необхідні додаткові дози ОПВ вакцини.