Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

ЕНТЕРОВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ

Останнім часом в нашому місті почастішали  випадки захворювання на ентеровірусну інфекцію, яка викликана вірусом Коксакі.

ВІРУС КОКСАКІ – ЩО ЦЕ ТАКЕ?

Вірус Коксакі – це ентеровірус, що розмножується в слизовій оболонці рота і кишечнику. Захворювання, викликане цим вірусом, характеризується ураженням слизової рота, кишечника і шкірних покривів, в важких випадках – внутрішніх органів (мозку, печінки,  серця). Інфекція протікає важко, проте не вимагає специфічного лікування (за винятком важких уражень внутрішніх органів) і рідко викликає ускладнення.

Вірус Коксакі у дітей частіше проявляється в 3-6 років. Немовлята до 3-4 місяців несприйнятливі до вірусу Коксакі, завдяки наявності в їх крові материнських антитіл.  Підлітки і дорослі хворіють інфекцією вкрай рідко і в стертій формі без шкірних висипань, тому їм часто ставиться діагноз ГРВІ.

Шляхи передачі вірусу:

повітряно-крапельний -  при контакті з хворим або носієм інфекції;

контактно-побутовий – через іграшки, посуд, брудні руки.

Патогенний мікроорганізм стійкий в навколишньому середовищі, дуже вірулентний, тому при контакті з хворим або носієм зараження практично неминуче. Інкубаційний період при зараженні вірусом Коксакі становить 2-10 днів. Хворий  заразний для оточуючих з перших днів  хвороби і до самого одужання. Тому необхідна ізоляція малюка на весь період хвороби.

СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ

Вірус Коксакі викликає  найрізноманітніші симптоми. У класичному варіанті захворювання протікає в такий спосіб:

Початковий період

Захворювання починається раптово з підйому температури до 39-40 ° С. Збільшуються підщелепні лімфовузли, горло червоніє. На тлі високої температури у дитини з’являється сильний головний біль, слабкість, сонливість, часто блювота.

Період характерних висипань

Через 2 дні в роті (на щоках і піднебінні) і навколо губ з’являються водянисті пухирці діаметром до 2 мм, які, лопаючись, утворюють дрібні ранки з червоним дном. Сильний біль ще більше погіршує стан дитини. Малюк плаксивий, відмовляється від їжі, помітно посилене  слиновиділення.

Буквально відразу за висипаннями на слизовій рота такі ж везикули з’являються на ручках і ніжках. Висип локалізується на долонях і підошві, між пальчиками. Поодинокі везикули можна виявити на ніжній шкірі передпліч з внутрішньої сторони і сідницях.

Сильний свербіж зазвичай не спостерігається. Однак, слід запобігати розчісування висипу,  щоб уникнути бактеріального інфікування.

Протягом всього періоду висипань можливі диспепсичні явища – здуття живота, що супроводжується гучним бурчанням, нудота , блювота, діарея.

Період згасання

 Виражені симптоми проявляються 5-10 днів, після чого захворювання поступово регресує. Перебіг може ускладнюватися нагноєнням виразок, в цьому випадку одужання затягується, а малюкові потрібно антибактеріальне лікування.

Не виключено повторне зараження вірусом Коксакі, однак подальше інфікування протікає в легшій формі.

РІДКІСНІ ФОРМИ ХВОРОБИ

Іноді вірус Коксакі протікає з переважанням симптомів ураження окремих органів. Виділяють наступні нетипові форми хвороби:

Серозний менінгіт – дуже складна патологія, відмітною ознакою якої є ригідність (виражена напруженість) потиличних м’язів.

Герпангіна – множинні виразки з’являються на мигдалинах, навіть рідка їжа викликає сильний біль.

Ентеровірусна екзантема – на перший план виходить шкірний висип.

Ентеровірусний кон’юнктивіт – запалення кон’юнктиви, що  супроводжується світлобоязню, сльозотечею.

Гепатит – враження  вірусом Коксакі печінки (збільшення органу, печія, нудота, відчуття тяжкості в правому підребер’ї) протікає на тлі тривалої гіпертермії.

Ентеровірусний гастроентерит – проявляється в основному ознаками розладу функції шлунково-кишкового тракту.

Враження  серця – можлива поява везікулоподобних елементів на  всіх оболонках серця. Різко виражена слабкість супроводжується загрудинной болем, прискореним серцебиттям. Нерідко знижується  тиск, виникає аритмія.

Поліоміелітоподобних варіант – важке пошкодження нервової системи проявляється парезом або паралічем .

Хоча інфекція частіше зустрічається в дитячому віці, відсутність специфічного імунітету не виключає зараження в зрілому віці. Вірус Коксакі у дорослих найчастіше не дає вираженої симптоматики і протікає за наступними варіантами:

Ентеровірусна лихоманка – при відсутності висипки на перший план виходить висока температура і симптоми інтоксикації організму (погане самопочуття, слабкість, головний біль).

Міозит – вірусне ураження м’язів характеризується хвилеподібними підйомами температури і болем у м’язах, в грудях, епігастрії.

Нерідко вірус Коксакі викликають симптоматику, дуже схожу з ГРЗ.

ЛІКУВАННЯ  зводиться до загальних заходів, спрямованих на пом’якшення симптомів хвороби і попередження ускладнень.

Найчастіше інфекція лікується в домашніх умовах. При цьому дитину слід ізолювати з дитячого колективу (дитсадок, школа, відвідування басейну і т. д.) на 14 днів.

Симптоматичне лікування:

Рясне пиття при високій температурі і попередження зневоднення при діареї  за допомогою ентеросорбентів (Регідрон, Ентеросгель).

Зниження температури і зняття м’язового болю – Парацетамол (таблетки, свічки можна застосовувати кожні 3-5 години), Ібупрофен.

Місцева терапія – обробка ранок у роті розчином Фурациліну, льодяники і спреї , які пом’якшують біль в горлі (Фарингосепт, Тантум-Верде і т. д.), знеболюючі гелі (Калгель, Холісал).

Шкірний висип точково  змазують  зеленкою, фукарцинюм, відваром ромашки).

Одночасно рекомендується скорегувати харчування. Їжа повинна бути рідкою або протертою, не гарячою (деяке полегшення болю в роті настає після вживання морозива,  холодних напоїв). Слід виключити з меню цитрусові, обмежити сіль. Малюків краще годувати з ложечки, смоктання соски лише посилює біль.

Госпіталізація потрібна у випадках:

Високої гіпертермії протягом 3 днів;

При наявності ознаки зневоднення;

При можливому розвитку серцевої недостатності – ціаноз, задишка;

При появі симптомів ураження мозку – ригідність потиличних м’язів, марення, порушення координації, порушення чутливості і рухової активності.

Тільки у важких випадках для запобігання розвитку бактеріальних ускладнень доцільне застосування антибіотиків.  Хоча висока температура і викликає серйозні побоювання за здоров’я дитини, вірус Коксакі вкрай рідко дає важкі ускладнення. Для їх виключення і якнайшвидшого одужання малюка рекомендується консультація педіатра і дотримання всіх його призначень.

Лікар-епідеміолог Прилуцького МРВ                                            Олексенко О.В.

Погода

. 9 oC облачно с прояснениями
Pressure: 765 hpa
Humidity: 56 %
Temp min: 9 °C
Temp max: 9 °C
Wind speed: 5.63 m/s
Wind direction: northern
Sunrise: 05:08
Sunset: 20:29
Forecast for Прилуки

Розташування