Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Що таке Харчовітоксикоінфекції - Харчові токсикоінфекції - Гострі інфекційні захворювання, що викликаються умовно-патогенними бактеріями, продукують екзотоксини. При попаданні мікроорганізмів в харчові продукти в них накопичуються токсини, які можутьвикликати отруєння людини. 
Короткі історичні відомості 
Протягом багатьох століть людству було відомо, що вживання в їжу недоброякісних продуктів, перш за все м'ясних, може призводити до розвитку блювоти і проносу. Післяопису П.М. Лащенковим (1901) клінічної картини стафілококової харчової інтоксикації було встановлено, що захворювання з синдромами діареї та інтоксикації можуть викликати умовно-патогенні бактерії. В результаті робіт вітчизняних дослідників ці захворюваннявіднесені до групи харчових токсикоінфекцій. 
Що провокує Харчові токсикоінфекції: 
Харчова токсикоінфекція викликає велика група бактерій ; Основні збудники - Staphylococcus aureus, Proteus vulgaris, Bacillus cereus, Clostridium perfringens, Clostridium difficile,представники родів Klebsiella, Enterobacter, Citrobacter, Serratia, Enterococcus та ін Збудники широко поширені в природі, мають вираженої стійкістю і здатні розмножуватися в об'єктах зовнішнього середовища. Всі вони є постійними представниками нормальної мікрофлори кишечникалюдини і тварин. Нерідко у хворих не вдається виділити збудник, так як клінічну картину харчових токсикоінфекцій в основному визначає дію мікробних токсичних субстанцій. Під дією різних факторів зовнішнього середовища умовно-патогеннімікроорганізми змінюють такі біологічні властивості, як вірулентність і стійкість до антибактеріальних препаратів. 
Епідеміологія 
Джерело інфекції - Різні тварини і люди. Найбільш часто це особи, які страждають гнійнимизахворюваннями (панарицій, ангінами, фурункульозом та ін); серед тварин - корови і вівці, що хворіють маститами. Всі вони виділяють збудник (зазвичай стафілококи), які потрапляють у харчові продукти в процесі їх обробки, де і відбувається розмноження і накопичення бактерій.Епідеміологічну небезпеку представляють як хворі, так і носії збудників. Період заразність хворих невеликий; щодо термінів бактерионосительства дані суперечливі. 
Збудники інших токсикоінфекцій (С. perfringens, В. cereus та ін) люди і тваринивиділяють у зовнішнє середовище з випорожненнями. езервуаром ряду збудників можуть бути грунт, вода та інші об'єкти зовнішнього середовища, забруднені випорожненнями тварин і людини. 
Механізм передачі - Фекально-оральний, основний шлях передачі - харчовий.Для виникнення харчових токсикоінфекцій, що викликаються умовно-патогенними бактеріями, необхідна масивна доза збудників або певний час для його розмноження в харчових продуктах. Найчастіше харчові токсикоінфекції пов'язані з контамінацією молока, молочнихпродуктів, рибних консервів в олії, м'ясних, рибних і овочевих страв, а також кондитерських виробів, що містять крем (торти, тістечка). Основним продуктом, які беруть участь у передачі клостридій, є м'ясо (яловичина, свинина, кури та ін.) Приготування деяких м'ясних страв івиробів (повільне охолодження, багаторазове підігрівання тощо), умови їх реалізації сприяють проростанню спор і розмноженню вегетативних форм. В естафетній передачі збудника беруть участь різні об'єкти зовнішнього середовища: вода, грунт, рослини, предмети побуту ідогляду за хворими. Продукти, що містять стафілококовий та інші ентеротоксини, за зовнішнім виглядом, запахом і смаком не відрізняються від доброякісних. Захворювання протікають у вигляді спорадичних випадків і спалахів. Їх частіше реєструють в теплу пору року, коли створюютьсясприятливі умови для розмноження збудників та накопичення їх токсинів. 
Природна сприйнятливість людей висока. Зазвичай захворює велика частина осіб, що вживали контамінованих їжу. Крім властивостей збудника (достатня доза, високавірулентність) для розвитку захворювання потрібно ряд сприяють факторів як з боку мікроорганізму, так і макроорганізму (знижена опірність, наявність супутніх захворювань та ін.) Більш сприйнятливі індивідууми з групи ризику: новонароджені,ослаблені особи, пацієнти після хірургічних втручань або довгостроково одержували антибіотики та ін 
Основні епідеміологічні ознаки. Захворювання, що викликаються умовно-патогенними мікроорганізмами, поширені повсюдно. Спалахи носятьсімейний характер або при контамінації їжі на підприємствах громадського харчування, захворювання можуть бути розсіяні серед населення. Кількість хворих визначає кількість осіб, що вживали контамінований харчовий продукт, і може істотно варіювати. ВЗокрема, вельми характерні групові захворювання серед пасажирів морських суден, туристів і членів дитячих та дорослих організованих колективів. Спалахи зазвичай носять вибуховий характер. Якихось особливостей щодо соціально-віковою і статевою складу невиявлено. Захворювання частіше реєструють в літній час. В залежності від виду харчового продукту серед захворілих переважають діти або дорослі. Крім харчових можливі і побутові спалахи, в більшості випадків виникають в лікарняних умовах. Спалахи внутрішньолікарнянихінфекцій, що викликаються С. difficile, пов'язані з тривалим застосуванням антибіотиків. При водних спалахах як наслідок фекального забруднення одночасно з умовно-патогенними мікроорганізмами виділяють і інші збудники гострих кишкових інфекцій. 
Патогенез(Що відбувається?) Під час Харчових токсикоінфекцій: 
Загальна властивість для всіх збудників харчових токсикоінфекцій - здатність виробляти різні типи екзотоксинів (ентеротоксин) і ендотоксинів (ліпополісахарідной комплексів). Саме завдякиособливостям дії цих токсинів відзначають певну своєрідність в клінічних проявах харчових токсикоінфекцій, обумовлених різними збудниками. На винятково важливу роль бактеріальних токсинів у розвитку харчових токсикоінфекцій вказує івідносно короткий інкубаційний період захворювання. 
Залежно від типів токсинів вони можуть викликати гіперсекрецію рідини в просвіт кишечника, клінічні прояви гастроентериту та системні прояви захворювання у вигляді синдрому інтоксикації. 
Токсини бактерій реалізують свою дію через вироблення ендогенних медіаторів (цАМФ, ПГ, інтерлейкінів, гістаміну та ін), безпосередньо регулюють структурно-функціональні зміни органів і систем, які виявляються у хворих з харчовою токсикоінфекцією. 
Подібністьпатогенетичних механізмів харчових токсикоінфекцій різної етіології обумовлює спільність основних принципів у підходах до лікувальних заходів при цих захворюваннях, а також при сальмонельозі і кампилобактериозе. 
Симптоми Харчових токсикоінфекцій: 
Інкубаційний період. Становить, як правило, декілька годин, проте в окремих випадках він може скорочуватися до 30 хв або, навпаки, подовжуватися до 24 год і більше. 
Незважаючи на поліетіологічность харчових токсикоінфекцій, основні клінічніпрояви синдрому інтоксикації і водно-електролітних розладів при цих захворюваннях подібні між собою і мало відрізняються від таких при сальмонельозі. Для захворювань характерно гострий початок з нудоти, повторної блювоти, рідкого стільця ентерітного характеру відкількох до 10 разів на добу і більше. Болі в животі і температурна реакція можуть бути незначними, проте в частині випадків спостерігають сильні переймоподібні болі в животі, короткочасне (до доби) підвищення температури тіла до 38-39 "С, озноб, загальну слабкість,нездужання, головний біль. При огляді хворих відзначають блідість шкірних покривів, іноді периферичний ціаноз, похолодання кінцівок, болючість при пальпації в епігастральній і пупковою областях, зміни частоти пульсу і зниження артеріального тиску.Ступінь вираженості клінічних проявів дегідратації та демінералізації залежить від об'єму рідини, що втрачається хворими при блювоті і діареї. Перебіг захворювання коротке і в більшості випадків складає 1-3 дні. 
Разом з тим, клінічні прояви харчовихтоксикоінфекцій мають деякі відмінності в залежності від виду збудника. Стафілококової інфекції властиві короткий інкубаційний період і бурхливий розвиток симптомів захворювання. У клінічній картині домінують ознаки гастриту: багаторазова блювота, різкіболю в епігастральній ділянці, що нагадують шлункові кольки. Характер стільця може не змінюватися. Температура тіла в більшості випадків залишається нормальною або короткочасно підвищується. Виражене зниження артеріального тиску, ціаноз і судоми можна спостерігативже в перші години захворювання, але в цілому перебіг хвороби короткочасне і сприятливе, оскільки зміни кардіогемодинаміки не відповідають ступеня водно-електролітних розладів. У випадках харчових токсикоінфекцій, викликаних Clostridium perfringens, клінічна картина,подібна до такої при стафілококової інфекції, доповнюється розвитком діареї з характерним рідким кров'янистим стільцем, температура тіла залишається нормальною. При харчових токсикоінфекціях, викликаних вульгарним протеєм, стілець набуває смердючий характер. 
Ускладнення 
Спостерігають вкрай рідко; найбільш часто - гіповолемічний шок, гостра серцево-судинна недостатність, сепсис і ін 
Діагностика Харчових токсикоінфекцій: 
Диференціальна діагностика 
Харчовітоксикоінфекції слід відрізняти від сальмонельозу та інших гострих кишкових інфекцій - вірусних гастроентеритів, шигельозів, кампілобактеріозу, холери та ін, а також від хронічних захворювань ШКТ, хірургічної та гінекологічної патології, інфаркту міокарда.Оскільки основні патогенетичні механізми та клінічні прояви харчових токсикоінфекцій мало відрізняються від таких при сальмонельозі, в клінічній практиці часто ставлять узагальнений попередній діагноз харчових токсикоінфекцій, а виділення сальмонельозу зцієї загальної групи проводять в разі його бактеріологічного або серологічного підтвердження. 
Лабораторна діагностика 
Основу становить виділення збудника з блювотних мас, промивних вод шлунка і випорожнень. При висіві збудниканеобхідне вивчення його токсигенних властивостей. Однак у більшості випадків виделяемость незначна, а виявлення конкретного мікроорганізму у хворого ще не дозволяє вважати його винуватцем захворювання. При цьому необхідно довести його етіологічну роль або за допомогою серологічних реакцій з аутоштаммам, або встановленням ідентичності збудників, виділених з зараженого продукту і від осіб, що вживали його. 
Лікування Харчових токсикоінфекцій: 
Лікування харчових токікоінфекцій аналогічно такому при сальмонельозі; показані промивання шлунка, сифонні клізми, раннє призначення ентеросорбентів (активоване вугілля тощо), вітамінів. При необхідності проводять замісну терапію. Етіотропне лікування при неускладненому перебігу харчових токсикоінфекцій не показано. 
Профілактика харчових токсикоінфекцій: 
Епідеміологічний нагляд слід проводити в рамках нагляду за кишковими інфекціями і внутрішньолікарняними інфекціями. 
В основі профілактики захворювань лежить дотримання санітарно-гігієнічного та технологічного режиму, норм і правил заготівлі, приготування, зберігання та реалізації харчових продуктів. Необхідно забезпечити ветеринарно-санітарний контроль над тваринами, здатними контаміновані грунт, воду і навколишні предмети збудниками. Для попередження стафілококових отруєнь проводять заходи, спрямовані на зменшення носійства стафілококів у працівників харчових підприємств (санація носіїв стафілокока в носоглотці та на шкірних покривах, лікування хронічних запальних захворювань мигдаликів і верхніх дихальних шляхів). Необхідно відсторонення від роботи, безпосередньо пов'язаної з обробкою харчових продуктів та їх виготовленням, осіб з гнійничкові захворювання шкіри, фарингітами, ангінами та іншими проявами стафілококової інфекції. Велике значення мають контроль за дотриманням санітарно-гігієнічного режиму на харчових підприємствах і лікувально-профілактичних установах, дотримання правил особистої гігієни, постійне проведення санітарно-освітньої роботи. Важливо правильно зберігати харчові продукти, виключити розмноження в них збудників харчових токсикоінфекцій. Надзвичайно важливі термічна обробка харчових продуктів, кип'ятіння молока і дотримання термінів їх реалізації. 
Заходи в епідемічному осередку 
Аналогічні таким при інших гострих кишкових інфекціях. Диспансерне спостереження за перехворіли не регламентовано.