Герб Прилук

Прилуцька СЕС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

За 6 місяців поточного року в м. Прилуки та Прилуцькому районі спостерігається підйом захворюваності на туберкульз. Що ж таке туберкульоз та які заходи боротьби з ним?

Сьогодні це вже не соціальна  хвороба, тобто хвороба бідних, саме проблема боротьби з туберкульозом набрала загальнодержавного значення, але успішне її вирішення у великій мірі залежить від кожної людини.

Свідченням епідемії туберкульозу в області є сумна статистика: щодобово туберкульоз діагностується у 3 осіб, з  них у 2-х  захворювання виявляється на пізніх стадіях хвороби і кожен з них встигає інфікувати оточуючих. Відомо, що 1 мікобактеріовиділювач  протягом року заражає 15-20 чоловік.

Щомісячно від туберкульозу помирає 20 мешканців області та реєструється 75-77 нових випадків захворювання. Загальна кількість хворих на туберкульоз, що знаходяться під наглядом лікувально-профілактичних закладів становить біля 10,5 тис. осіб, з них 1,5 % хворих з ВІЛ-інфекцією.

Лише в 2017 році від туберкульозу померло 238 осіб – це 70 % всіх випадків смерті від інфекційних хвороб. Крім того, туберкульоз останнім часом значно помолодшав. Туберкульоз уражає всі органи й системи людського організму, та найчастіше він виявляється в легенях.

 Зараження відбувається повітряно-пиловим (через вдихання зараженого пилу), повітряно-крапельним (через вдихання повітря, в яке кашляв або чхав хворий). Взагалі заразитися  можна аліментарним шляхом - через їжу, посуд, побутові речі. Можливі й інші шляхи зараження (статевий, контактний через пошкоджену шкіру чи слизові оболонки, переливання зараженої туберкульозом крові, внутрішньоутробний тощо). Однак, найчастіше туберкульозом заражаються від хворих (членів родини, сусідів, спіпрацівників) які кашляють, спльовують мокротиння, зокрема.

Поряд з цим джерелом інфекції можуть бути не тільки хворі люди. Туберкульозом, як відомо, хворіють 55 видів сільськогосподарських та диких тварин, зокрема, корови, свині, до 25 видів птахів, у тому числі і кури. При догляді за хворими тваринами, вживаючи в їжу м’ясо, молоко, сметану, сир та інші продукти недостатньо оброблені термічно, можна заразитись туберкульозом.

Відомо, що до 90 % дорослого населення хоч один раз в житті зустрічаються з збудником туберкульозу – бацилою Коха. Потрапивши до організму людини і будучи  пригніченою його імунними силами, вона знаходячись в організмі, не викликає захворювання. Такі люди вважаються здоровими, але інфікованими туберкульозом. За несприятливих умов життя, після якихось стресових ситуацій, простудних та інших захворювань, збудник туберкульозу, що знаходився в організмі, може почати інтенсивно розмножуватись і викликати захворювання.

Треба  пам’ятати, що туберкульоз як хвороба, може проявити себе одним або кількома симптомами. Якщо людина різко схудла, кашляє протягом трьох і більше тижнів, відчуває загальну слабкість, біль у  грудях, вночі потіє, погіршився апетит, необхідно негайно звернутись до лікаря. За умови своєчасного виявлення хвороби та відповідного лікування, повністю її вдається побороти у 96 – 98 % випадків. З метою раннього виявлення туберкульозу серед дітей проводиться щорічна туберкулінодіагностика, серед дорослих флюорографічне обстеження. Основи імунітету у дітей проти туберкульозу формуються в перші дні життя (вакцинація БЦЖ).

Будь-яку хворобу все ж таки легше попередити, ніж лікувати.

Лкар епідеміолог Прилуцького МРВ                     Олексенко О.